“Kaligula”, sonte në Festivalin Mbarëkombëtar të Teatrit në Tiranë

Hënë, 24 September 2018 18:03

Shfaqja “Kaligula” me regji të Kushtrim Koliqit vjen sonte nga trupa e Teatrit të Kosovës si pjesë e Festivalit Mbarëkombëtar të Teatrit për publikun kryeqytetas në sallën e Universitetit të Arteve.

Në kastin e aktorëve të kësaj shfaqje bëjnë pjesë gjithsej 12 aktorë: Xhevdet Doda, Donikë Ahmeti (aktore mysafire), Ernest Malazogu, Fetah Paçarizi, Alban Krasniqi, Zanë Duraku, Hajat Toçilla, Edona Sopaj, Alban Morina, Rifat Smani, Alban Çela si dhe Afrim Kasapolli.

”Kaligula” ishte një princ relativisht i dashur në fillimet e mbretërimit.Pas vdeksjes së Drusilës e dashura e tij ai kupton se bota nuk është e knaqëshme.Prej këtij çasti ,i pushtuar nga ideja e së pamundurës , i helmuar nga përbuzja ai tenton përmes vrasjeve sisitematike të ushtojë një liri që në fund zbulon se është e gabuar.

Ai refuzon miqësinë ,dashurinë,solidaritetin ,të mirën dhe të keqen.E vërteta këtu qendron në revoltën e fatit ,gabimi i tij është injorimi që u bën njerzëve.

Shfaqja vjen për publikun sonte në orën 18:00 në sallën e Akademisë së Arteve,Tiranë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Nuk lejohen të kalojnë kufirin/ Fëmijë, gra dhe burra kalojnë natën në të ftohtë mes Greqisë dhe Shqipërisë

Aktualitet

Nuk lejohen të kalojnë kufirin/ Fëmijë, gra dhe burra kalojnë natën në të ftohtë mes Greqisë dhe Shqipërisë

Vijon të jetë e rëndë dhe problematike situata me qytetarët shqiptarë, të bllokuar në pikën kufitare të Kapshticës. Gati 40 persona vazhdojnë të qëndrojnë mes kufirit shqiptaro grek teksa nuk lejohen...

Lajme të mira nga Franca, në 24 orë humbin jetën vetëm 441 persona. Ja sa ka shkuar numri i të infektuarve

Globi

Lajme të mira nga Franca, në 24 orë humbin jetën vetëm 441 persona. Ja sa ka shkuar numri i të infektuarve

Lajme të mira vijnë nga Franca sa i përket numrit të viktimave nga koronavirusi. Mediat vendase raportojnë se në 24 orë kanë ndërruar jetë 441 persona, një numër më i ulët se...

Pas kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar edhe e dashura e tij shtatzënë e infektuar me koronavirus

Globi

Pas kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar edhe e dashura e tij shtatzënë e infektuar me koronavirus

Carrie Symonds, e dashura e kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson, konfirmoi se është prekur nga koronavirusi. Johnson vetë rezultoi pozitiv me koronavirus javën, ndërsa e dashura e tij, e...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!