Bruno Shllaku sjell sonte premierën “Të korrat e gjelbërta" në Metropol

Premte, 14 June 2019 13:20

Drama “Të korrat e gjelbërta" shkruar dhe me regji nga Bruno Shllaku vjen mbrëmjen e sotme premierë në skenën e Teatrit të Metropolit. Një dramë, që ka në role aktorë të njohur të teatrit dhe për tre net me radhë do të jetë në skenën e Metropolit para publikut. Me regji nga Bruno Shllaku, ngjarjet e veprës janë të hedhura në harkun kohor 1945-1967. Sipas autorit ishte një periudhë e egër ato vite dhe në pjesë janë dhe disa kujtime të xhaxhait të tij. “Unë jam inspiruar nga vepra " Rrno për me tregue" e At Zef Pllumit si dhe nga kujtime të trishta të të mbijetuarve në burgjet famëkeqe të Spaçit, Burrelit e Korçës. Një periudhë e egër e ç'mobilizimit me dhunë e terror të kulteve e njerëzve që shërbenin në to. Unë veprën e At Zef Pllumit  e kam bërë në letërsi, por gjërat që më kanë inspiruar më shumë janë kujtimet e xhaxhit tim në burgun e Korçës, në kohën kur thahej këneta e Maliqit, si dhe disa materiale autentike të punimeve të disa nga priftërinjve më në zë që ka pasur në atë kohë Shqipëria e Veriut si njerëz të letrave, si poliglot, etj”, tregon regjisori Shllaku. Por më tej ai tregon se ka përdorur dhe të tjera materiale për pjesën teatrore, që janë ofruar nga familjarët e viktimave. “Jam munduar që të marr dhe disa dokumente të tjera që mi kanë ofruar familjarët nga qëndrimi i këtyre njerëzve në momentet pak çaste para pushkatimit dhe si dhe qëndresat në burgje në momentet e agonisë kur këta njerëz i bënin thirrje vetvetes që të vdesin për një ideal të ri dhe botë tjerë dhe jo kjo botë që të merr frymë dhe për disa budallallëqe të çon në litar”, vijon më tej regjisori për shfaqjen që sonte vjen premierë në teatrin Metropol. Kjo shfaqje përshkruhet me nota e ngjyra nga më të dhimbshmet e të pakrahasueshme as me shekullin e mesjetës. “Të korrat e gjelbërta” thuhet në materialin e veprës, është një tragjedi që nëpërmjet emocioneve të harmonizuara mjaft mirë me ngjarjet dhe materialin dramaturgjik, bën që aktorët Mimoza Marjanaku, Dana Xhaj e Bruno Shllaku që vjen në rol të transmetojnë rrënqethtazi tragjedinë e atyre njerëzve, tashmë Martire të Kombit. Rolet e tjera të veprës interpretohen nga aktorët Kliti Roshi, Fran Vukaj, Gjovalin Kolaj, Megi Kolaj, Piero Boseta, Marviks Shantoja etj. Në materialin e veprës tregohet se historitë e kësaj drame-tragjedi shpluhurosen fortazi nga copëzat e jetës, disi të harruara nga ne. “Një mesazh kardinal është " bashkëegzistenca dhe bashkëjetesa e komuniteteve të ndryshme fetare mes tyre".  

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

FOTO/ Thaçi selfie me Ramën: Me Edin si çdoherë, pa protokoll...

Politikë

FOTO/ Thaçi selfie me Ramën: Me Edin si çdoherë, pa protokoll...

Gjatë vizitës së tij në Tiranë, presidenti i Kosovës Hashim Thaçi është takuar edhe me kryeministrin Edi Rama. Përmes një postimi në Facebook, kreu i shtetit në Prishtinë shkruan se takimi...

Gjykata e Apelit kthen në detyrë anëtarin e KPA-së, Luan Daci

Aktualitet

Gjykata e Apelit kthen në detyrë anëtarin e KPA-së, Luan Daci

Gjykata e Posaçme e Apelit kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar vendosi të ndryshojë vendimin e Gjykatës Kundër Korrupsionit dhe Krimit dhe ta rikthejë në detyrë anëtarin e KPA, Luan...

Pas drejtoreshës së Kufirit, arrestohet edhe motra e saj

Aktualitet

Pas drejtoreshës së Kufirit, arrestohet edhe motra e saj

Vazhdojnë arrestimet për grupin e përfshirë në trafikun e emigrantëve nga vendet e Lindjes në Shqipëri, për të vijuar në shtetet e Bashkimit Europian Në kuadër të operacionit “Toka e premtuar”...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!