Kori i vajzave të Liceut Artistik “Jordan Misja” performon në Berlin

E mërkurë, 21 August 2019 15:35

Dyzet vajza nga Liceu Artistik “Jordan Misja” kanë performuar në “Takimin Ndërkombëtar të Koreve” në Berlin duke promovuar vlerat kulturore, artistike, qytetare dhe europiane në kryeqytetin gjerman.

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Besa Shahini thotë se vajzat shqiptare kanë përjetuar një eksperiencë unike duke performuar bashkë me Korin e Vajzave të Berlinit dhe duke bashkëpunuar njëkohësisht me dirigjentë të mirënjohur ndërkombëtarë.

“Për herë të dytë tashmë, kori i 40 vajzave të liceut ka kënduar duke promovuar vlerat kulturore, artistike, qytetare dhe europiane në kryeqytetin gjerman. Vajzat shqiptare kanë përjetuar një eksperiencë unike duke performuar bashkë me Korin e Vajzave të Berlinit dhe duke bashkëpunuar njëkohësisht me dirigjentë të mirënjohur ndërkombëtarë”, -thotë ministrja.

Grupi shqiptar është bërë pjesë gjithashtu e një sërë aktiviteteve të tjera të përbashkëta si workshop-et, provat, vizitat pranë familjeve gjermane, ato turistike, kulturore etj.

Pas pjesëmarrjes në evente të shumta ndërkombëtare, ky është edhe bashkëpunimi i dytë me Korin e Vajzave të Berlinit, pas atij të 2017-tës. / atsh

Modifikuar më E mërkurë, 21 August 2019 15:38

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Shahini: Për maturën  nuk do të ketë pyetje nga leksione të pazhvilluara në shkollë

Politikë

Shahini: Për maturën nuk do të ketë pyetje nga leksione të pazhvilluara në shkollë

Shahini: Për maturën shtetërore nuk do të ketë pyetje nga leksione të pazhvilluara në shkollëNëpërmjet video-mesazhit të radhës, Ministrja Besa Shahini ka adresuar 3 çështje, një për të cilën ajo...

“U zgjova dhe nuk merrja dot frymë, djalit i dhembte kraharori” – Pink tregon me detaje si u ndje natën që kuptoi se koronavirus i kishte ‘hyrë’ në shtëpi

Show-biz

“U zgjova dhe nuk merrja dot frymë, djalit i dhembte kraharori” – Pink tregon me detaje si u ndje natën që kuptoi se koronavirus i kishte ‘hyrë’ në shtëpi

Këngëtarja e famshme Pink dhe djali i saj u infektuan me virusin vdekjeprurës COVID-19, por fatmirësisht janë shëruar plotësisht. Në një intervistë për “The Ellen DeGeneres Shoë”, Pink tregon me detaje...

Ujqërit zbresin në qytet, pushtojnë San Francisco-n

Globi

Ujqërit zbresin në qytet, pushtojnë San Francisco-n

Pas disa javësh në izolim total në qytetin e San Francisco, kafshë të cilat kanë jetuar deri më tani nëpër male, kanë filluar të zbresin edhe në qytet.Tashmë një qytet...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!