Divat italiane në Tiranë, 14 filma në një kinema verore

E Enjte, 22 August 2019 21:08

E njihni Sophia Loren në “Mambo italiane”? I mbani mend debutimet e saj të para? Po magjinë e filmave bardh e zi, kur kinemaja italiane në vitet ’50 joshte edhe producentët hollivudianë? Pikërisht këto filma, me divat si Claudia Cardinale e Sophia Loren, janë rikthyer në Tiranë. 14 produksionet filmike të përzgjedhur nga Instituti Italian i Kulturës kanë nisur të shfaqen çdo të hënë në mbrëmje te Reja.

“Ka thuajse një muaj që ne sjellim për të gjithë ata që vizitojnë apo qëndrojnë në Tiranë, filma që kanë bërë epokë në kinemanë italiane dhe divat e këtyre produksioneve që shkuan deri në Hollivud. Janë filma të viteve ‘50, ‘60 e ‘70 që edhe unë vetë i kujtoj me nostalgji, disa prej tyre madje edhe po i zbuloj tani, në projeksionet që shfaqim çdo të hënë. Dhe nuk mbaron këtu, pasi ne kemi programuar që të jemi çdo të hënë te Reja deri më 16shtator”, tha Alessandra Bertini Malgarini, drejtore e Institutit Italian të Kulturës.

Malgarini thekson se këto filma vijnë edhe si një mesazh për vajzat e bukura dhe teknologjinë. Më mahnit se si këto diva, dikur vajza të bukura punonin e dashuronin kinemanë pa teknologjinë apo rrjetet sociale. Këto filma vijnë edhe si një mesazh për punën e realizuar me pasion. Ato ishin të bukura, por punuan shumë, pa ndihmën e asnjë rrjeti social, që të shkonin deri në Hollivud. Janë filma të jashtëzakonshëm. Dhe më vjen mirë që impakti ka qenë i jashtëzakonshëm. Ne jemi shumë të lumtur që në këto takime të kulturës, ka jo vetëm nostalgjikë të këtyre filmave, por edhe të rinj”, shtoi ajo.

Këto produksione kinematografike transmetohen çdo të hënë në mbrëmje te Reja dhe takimi më i afërt është me Claudia Cardinale-n.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

BSH:Gjatë pandemisë Shqipëria humbi 17 mijë vende pune Shqipëria ka humbur rreth 17 vende punë si pasojë e pandemisë.

Aktualitet

BSH:Gjatë pandemisë Shqipëria humbi 17 mijë vende pune Shqipëria ka humbur rreth 17 vende punë si pasojë e pandemisë.

Një gjë të tillë e ka bërë me dije guvernatori Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko ditën e sotme (1 korrik 2020). Sejko shtoi se në tremujorin e parë ekonomia është tkurrur...

Zv.presidente e Asamblesë së Përgjithshme të OKB,Yuri Kim mesazh Besiana Kadaresë:Urime për zgjedhjen e Shqipërisë në pozicionin e rëndësishëm

Politikë

Zv.presidente e Asamblesë së Përgjithshme të OKB,Yuri Kim mesazh Besiana Kadaresë:Urime për zgjedhjen e Shqipërisë në pozicionin e rëndësishëm

Ambasadorja amerikane, Yuri Kim ka uruar zv.presidenten e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, Besiana Kadarenë për postin e ri. Kim thotë uron Kadarenë për zgjedhjen e Shqipërisë në pozicionin e rëndësishëm...

Protestat tek Unaza e Re,nis gjyqi për ish-deputetin Klevis Balliu

Politikë

Protestat tek Unaza e Re,nis gjyqi për ish-deputetin Klevis Balliu

  Ish- deputeti i PD, Klevis Balliu do të jetë sot në gjyq pas shtyrjes së seancës së parë para pandemisë. Pas mbylljes së hetimeve, Prokuroria vendosi ta dërgojë në gjyq Klevis...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!