“Streha mes reve” në Gjermani, pritet me interesin e publikut

E mërkurë, 18 September 2019 12:53

Filmi “Streha mes reve” me skenar dhe regji nga Robert Budina është përcjellë me interesin e publikut në disa qytete të Gjermanisë, ku po shfaqet. Sipas faqes zyrtare të filmit, edhe në Munih biletat u shitën të gjitha. Në Gjermani këto ditë është i pranishëm dhe regjisori Robert Budina, i cili po zhvillon bashkëbisedime me publikun. “Dy projeksione të “Strehës mes reve” në Mynih, të dyja të gjitha biletat e shitura. Nga një orë bashkëbisedim për secilin projeksion me publikun më së shumti shqiptar, por edhe gjerman, rumun, italian e deri mongol. Morëm premtimin se shumë të tjerë do vijnë ta shohin filmin. Faleminderit komunitetit shqiptar nga Shqipëria dhe Kosova. Së bashku për kulturën tonë, i vetmi ambasador, që na zbardh faqen kudo në botë”, thuhet për filmin në faqen zyrtare. Premiera botërore e filmit u bë në festivalin prestigjioz “Black Nights Film Festival” në Tallin, Estoni, të cilën kritika e “Screen Daily” e vlerësoi filmin shqiptar. "Si një zjarr që digjet ngadalë, por që vizualisht të bën të mbash frymën ky film prek përplasjen mes traditës dhe modernes dhe dhimbjeve që shkakton bashkëjetesa mes kulturave", shkruan “Screen Dail. Aktori kryesor i filmit është Arben Bajraktaraj me origjinë nga Kosova, i cili jeton në Paris dhe ka luajtur deri në Hollywood me filma si "Harry Potter" e "Taken". Në rolet e tjera interpretojnë Esela Pysqyli, Bruno Shllaku, Irena Cahani, Osman Ahmeti, Muzbajdin Qamili, Virus Shala, etj. Filmi rrëfen historinë e Besnikut një bariu, besimtar i devotshëm mysliman, i cili zbulon që xhamia e vjetër e fshatit të vogël ku ai jeton, në Veri të Shqipërisë mes Alpesh, ka qenë dikur kishë. Ky zbulim hap debate të zjarrta në komunitetet e ndryshme fetare që jetojnë aty. Më herët regjisori Budina është shprehur se filmi bën fjalë për një vlerë unikale të shqiptarëve e rrallë në të gjithë botën, bashkëjetesën fetare. “Streha mes reve” është xhiruar në bjeshkët e malësisë së Gjakovës në Valbonë e Dragobi afër Bajram Currit. Filmi është financuar nga Qendra Kombëtare e Kinematografisë dhe prodhuar nga producentja Sabina Kodra (Era film) në bashkëprodhim me RTSH dhe Cristian Nicolescu, Rumani (Digital Cube).

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

U kthyen në Shqipëri nga vendet e prekura, 5 të dyshuar të tjerë testohen për koronavirusin, rezultuan negativë

Shëndeti

U kthyen në Shqipëri nga vendet e prekura, 5 të dyshuar të tjerë testohen për koronavirusin, rezultuan negativë

Pesë persona të tjerë të dyshuar për koronavirusin janë testuar në Shqipëri dhe kanë rezultuar negative. Në një informacion të përditësuar të para disa minutave, Ministria e Shëndetësisë bën me dije...

Gjykata liron kreun e Dhomës së Tregtisë në Lezhë, Paloka: U përballa me një maskaradë të drejtë(z)isë …

Aktualitet

Gjykata liron kreun e Dhomës së Tregtisë në Lezhë, Paloka: U përballa me një maskaradë të drejtë(z)isë …

Gjykata e Lezhës ka nxjerrë nga qelia kreun e Dhomës së Tregtisë të arrestuar tre ditë më parë në kuadër të një hetimi për vdekjen e një punëtori në një...

Turqia merr vendimin, hap kufijtë për refugjatët që duan të hynë në BE

Globi

Turqia merr vendimin, hap kufijtë për refugjatët që duan të hynë në BE

Refugjatët në Turqi ua mësynë kufijve evropianë të premten, pasi një zyrtar turk deklaroi se kufijtë janë hapur, në përgjigje të përshkallëzimit të luftës në Siri.Të enjten, 33 ushtarë turq...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!