Muzikë dhome në Elbasan, 10 trupa do të ngjiten në Teatrin “Skampa”

Diel, 20 October 2019 10:40

Për të katërtin viti radhazi në skenën e teatrit ‘Skampa’ do të performojnë 10 trupa të orkestrave të harqeve dhe muzikës së dhomës.

Pjesëmarrës do të ketë edhe nga Kosova ndërsa Drejtori i festivalit, Blerim Narazani, ndalet te repertori i pasur i festivalit dhe risitë e këtij edicioni.

Për profesorin Zeqir Sulkuqi, muzika e dhomës është e përzgjedhur dhe nuk perceptohet njëlloj nga të gjithë.

Orkestra, pritëse e Elbasanit do të performojë ditën e dielë, duke pasur peshën e fituesit të një viti më parë me veprën e Andersonit dhe tre të tjera kompozitori shqiptar Isak Shehu. 

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Çfarë do të ndodhte nëse tërmeti do ta kishte epiqendrën në Tiranë?/ Ja çfarë thotë inxhinieri i njohur

Aktualitet

Çfarë do të ndodhte nëse tërmeti do ta kishte epiqendrën në Tiranë?/ Ja çfarë thotë inxhinieri i njohur

I ftuar në programin “Historia ime” në Klan, ka qenë inxhinieri i njohur Arben Meçe, i cili ka treguar për problematikat e ndërtimeve që u evidentuan pas tërmetit. Sipas tij...

Tërmeti i 26 nëntorit, Kisha Orthodokse pa dallim besimi në ndihmë të personave në nevojë

Aktualitet

Tërmeti i 26 nëntorit, Kisha Orthodokse pa dallim besimi në ndihmë të personave në nevojë

Tërmeti i 26 nëntorit që kaluam, për të gjithë ne që ishim pranë epiqendrës apo edhe ne perimetrin e lëkundjeve shkatërruese të tij, ishte një provë e vështirë për ne...

Shqiptari theri gruan në shtëpi, procesi që po trondit Britaninë e Madhe

Aktualitet

Shqiptari theri gruan në shtëpi, procesi që po trondit Britaninë e Madhe

Një proces gjyqësor ky i dyshuar kryesor është një bashkëshort shqiptar po mbahet në Britaninë e Madhe, ku Fatos Xheta akuzohet se ka vrarë bashkëshorten e tij Safie Xheta. Fatos Xheta...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!