“Qytetet e Ilirisë”, libri më i fundit i Gani Mehmetajt

E mërkurë, 29 Janar 2020 16:42

Nesër me 30 janar 2020, në orën 12.00 në Bibliotekën Kombëtare “Pjetër Bogdani” në Prishtinë, do të promovohet libri “Qytetet e Ilirisë” i Gani Mehmetajt. Për librin do të flasin Shaban Arifaj, ish- redaktor i njohur RTK-së, i cili do të jetë udhëheqës i promovimit dhe Dr. Femi Cakolli, studius letrar e pastor. Debatet do të vazhdojnë edhe në një koktej rastit në ambientet e bibliotekës.

“Qytetet e Ilirisë" prezanton 23 qytete shqiptare me një të kaluar të lavdishme nga Nishi, Shkupi, Prizreni, Ulpiana, Artana, Gjakova. Shkodra, Ulqini, Lezha, Kruja, Preza, Kanina, Gjirokastra, Pogradeci deri në Korçë. Shumica e këtyre qyteteve kanë vazhdimësi nga parahistoria, antika, mesjeta e deri në ditët e sotme, disa të tjera pas periudhave të lavdishme në parahistori e në antikë u shuan në mesjetë. Qytete ilire shquheshin për organizim shtetëror, për objektet monumentale, kështjellat e sigurta, amfiteatrot, faltoret pagane, kishat paleokristiane etj.
Autori qytetet e Ilirisë i sheh nga prizmi i sotëm, e shpalon të kaluarën, duke bërë njëkohësisht edhe krahasimet në mes të asaj që ishin dikur, peshën që e kishin për ilirët e Ilirinë, peshën që e kishin për arbërorët dhe rëndësinë që e kanë sot për shqiptarët.
Libri i tipit të udhë përshkrimit, meqë autori ka shtegtuar gjatë nëpër këto qytete e krahina ka ilustrime me fotografi, rrëfime të vendasve, kronika të para dymijë vjetësh etj. ër disa nga këto vende e kështjella është ditur pak ose aspak: Kështjella e Jerinës, Kështjella e Lekës, Kështjella e Mbretit, Suka e Cermjanit, që ishin fortifikata malore me garnizone ushtarake dardane.
Libri "Qytetet e Ilirisë" e botoi shtëpia botuese "Titanic", ilustrimet janë me ngjyra, ndërsa mund ta gjeni në libraritë e qytetit “Dukagjini”, “Artini” “Buzuku dhe në kioskat e Sheshit “Nëna Terezë”.

Modifikuar më E mërkurë, 29 Janar 2020 16:51

43 komente

 • Përgjigju Authext

  levitra generic?cheap daily cialis online

  Diel, 21 November 2021 05:56 komentuar nga Authext
 • Përgjigju priligy side effects

  efectos viagra jovenes

  Hënë, 15 November 2021 01:01 komentuar nga priligy side effects
 • Përgjigju buy prednisone canadian pharmacy

  Cialis Tadalafil Avis

  E Enjte, 11 November 2021 01:28 komentuar nga buy prednisone canadian pharmacy
 • Përgjigju voitors

  prednisolone depression

  E mërkurë, 10 November 2021 20:48 komentuar nga voitors
 • Përgjigju amiloride furosemide

  Levitra Gunstig Mit Rezept

  Tuesday, 09 November 2021 21:53 komentuar nga amiloride furosemide
 • Përgjigju Cialis

  cialis and viagra taken together

  Tuesday, 09 November 2021 21:47 komentuar nga Cialis
 • Përgjigju Authext

  Cialis

  Diel, 07 November 2021 00:12 komentuar nga Authext
 • Përgjigju roftomo

  Propecia

  E Enjte, 04 November 2021 17:04 komentuar nga roftomo
 • Përgjigju Sevyclole

  can i buy priligy over the counter

  E mërkurë, 03 November 2021 14:53 komentuar nga Sevyclole
 • Përgjigju Viagra

  Viagra Kaufen

  Tuesday, 02 November 2021 21:02 komentuar nga Viagra

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Edhe Llogaraja mbulohet nga borë e dendur, fshati pa energji elektrike

Aktualitet

Edhe Llogaraja mbulohet nga borë e dendur, fshati pa energji elektrike

  Reshje dëbore ka pasur edhe në Llogara gjatë orëve të mbrëmjes dhe në orët e para . Temperaturat e ulëta kanë bërë që fshati turistik i Llogarasë të zgjohen në...

Erdhi dimri/Java nis me shi dhe dëborë në zonat malore, temperaturat do të zbresin deri në -8 gradë celsius

Moti

Erdhi dimri/Java nis me shi dhe dëborë në zonat malore, temperaturat do të zbresin deri në -8 gradë celsius

  Vendi ynë gjatë kësaj jave do të jetë nën mbizotërimin e kushteve të paqëndrueshme atmosferike, që do të sjellin reshje shiu gjatë ditës së sotme, por edhe në vijim pritet...

U fut në tualet ti shpëtonte flakëve, si humbi jetën vajza 12 vjeçe

Kronikë

U fut në tualet ti shpëtonte flakëve, si humbi jetën vajza 12 vjeçe

  Të tjera detaje janë bërë të ditura në lidhje me vdekjen e 12-vjeçares në Derviçan të Gjirokastrës, banesa e të cilës u përfshi nga flakët. Shkak i zjarri në banesë është...