Del në ankand diamanti 6.16 karat, ja kujt i përket

Hënë, 02 Prill 2018 20:03

300 vitet e fundit, ka kaluar në duart mbretërore të 4 dinastive evropiane por diamanti 6.16 karat do të dalë për herë të parë në shitje në një ankand publik në maj.

Diamanti gri në blu në formë dardhe u zbulua në minierën Golconda në Indi. Fillimisht iu dha dhurat mbretëreshës Elisabeth Fanse, mbretëreshë e Spanjës në 1715, pas martesës së saj me mbretin Filip V të Spanjës.

Ky diamant do të kalonte përmes më shumë se shtatë brezash , pasi pasardhësit e Elisabeth u martuan në familje të tjera evropiane, udhëtonin nëpër kontinent,në Spanjë, në Francë, Itali dhe Austri.

Ky diamant stoliste një kravat që i përkiste Charlsit të II,dhe gjithashtu dhe një diademë të veshur me diamante që mendohej se i përkiste Marie Antonette. Dhe akoma, për pjesën më të madhe të historisë, diamanti ishte i njohur vetëm për anëtarët e familjes.

Muajin e ardhshëm, një familje që ka prejardhje nga mbretëresha Elisabeth do të shes gurin në ankandin madhështor të Sotheby në Gjenevë, me vlerën e vendosur 5 milionë franga zviceriane( 5.27 milion dollarë).

Sidoqoftë, David Bennett, kryetar i Divizionit Ndërkombëtar të Bizhuterive Sotheby, sugjeron që diamanti mund të shitet për më shumë: 75% e bizhuterive të shitura në revistat Magnificent Jeëels dhe Noble Jeëels në vitin 2017 e tejkaluan vlerësimin e tyre fillestare.

Bennet është shprehur se bizhuteri të tilla janë fragmente të historisë dhe aktualisht ka entuziazëm të madh për bizhuteritë e këtij lloji’’

Diamanti ‘’Farnese Blue’’  do të dalë ne publik në sallën e ekspozitës së Sotheby në Hong Kong më 29 mars dhe do të ekspozohet në Londër, Nju Jork, Singapor, Taipei dhe Gjenevë para ankandit

Modifikuar më Hënë, 02 Prill 2018 20:13

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kryeministri Rama foli në parlamentin karagjoz, ku opozita duartrokiste shefin e Rilindjes

Politikë

Kryeministri Rama foli në parlamentin karagjoz, ku opozita duartrokiste shefin e Rilindjes

Kryeministri Rama foli në parlamentin karagjoz, ku opozita duartrokiste shefin e Rilindjes Kryeministri Rama foli sot në parlament se i jap të drejtë Murrizit, Hajdarit, Gjuzit dhe të tjerëve për kërkesat...

PAA:Shqipëria mund tё shkasë nё neo-diktaturë. Rama, lideri i dështuar qё kopjon diktatorёt

Politikë

PAA:Shqipëria mund tё shkasë nё neo-diktaturë. Rama, lideri i dështuar qё kopjon diktatorёt

  TIRANEReferuar raprortit të Freedom House, Partia Agrare Ambientaliste (PAA), paralajmёron mundёsinё e rikthimit tё neo-diktaturёs nga Rama. Në një deklaratë për mediat, PAA apelon që të rinjtë, shoqëria civile dhe grupet...

LËKUNDJE TËRMETI NË QYTETIN E KORÇËS, JA SA ISHTE MAGNITUDA

Aktualitet

LËKUNDJE TËRMETI NË QYTETIN E KORÇËS, JA SA ISHTE MAGNITUDA

Mëngjesin e sotëm janë regjistruar lëkundje tërmeti në qytetin e Korçës. Lëkundja u regjistrua rreth orës 08:30 me magnitudë 3,5 të shkallës Rihter, sipas Qendrës Europiane të Tërmeteve. Epiqendra e lëkundjes së...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!