Konkursi poezisë/Dea Kodra:"Detaje në Natyrë"

Tuesday, 07 July 2020 16:09

Pershendetje!Quhem Dea Kodra,nxenese ne gjimnazin "Petro Nini Luarasi".Mu duk interesante teza e konkursit tuaj dhe ajo merr nje peshe dhe permase tjeter ne keto kohe te veshtira qe po kalon njerezimi.COVID-19 nuk eshte thjesht nje semundje,por mendoj qe eshte nje kembane qe bie fort per te gjithe ne,per te ruajtur ato vlera jetesore qe na i ka dhene natyra dhe Zoti.

Detaje ne natyre

C'kuptim ka nje lule e bukur,pa nje shikim ta adhuroje?

C'do te thote nje fushe e gjere,pa pamje femijesh te cilet gezojne?

A ka rendesi nje qiell i paster,kur nuk ka mushkeri rreth e rrotull ta shijojne?

 

Ujrat e Tokes u spastruan,kur nuk kishte fryme rreth e saj per t'u freskuar?

Hija gri u zhduk siper nesh,si pa kuptuar,

gjalleroi nje lule me shume,ne qetesine e ajrit te paster,

Natyra jone vuri buzen ne gaz,por shpirtin e kishte te amshuar.

 

-Sic me ke keputur buqeten time,do te te kepus lirine!-,dukej sikur bertiste natyra ne te errten karantine.

 

Kur vogelushja shihte lulen,ateatehere kishte kuptim.

Kur balona fluturonte,pastertia e qiellit atehere te jepte gezim.

Kur te vegjlit e lodhur freskoheshin ne liqen,atehere natyra ndihej e plote

Bashkejetesa e saj me njerezimin eshte kuptimi jetes ne kete bote.

 

https://www.instagram.com/p/CCUMllzgOIw/?igshid=1u1e7cfjwdhx1

Modifikuar më Tuesday, 07 July 2020 22:58

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Gjeneral ®️ AHMETAJ: “SPAK të hetojë tenderat kriminale të MM me mirëmbajtjen e helikopterëve”

Politikë

Gjeneral ®️ AHMETAJ: “SPAK të hetojë tenderat kriminale të MM me mirëmbajtjen e helikopterëve”

  Në dt. 30.07.2020, mediat Italiane informuan se “falë aftësisë së pilotëve, u shmang tragjedia”, një helikopter i Forcave Ajrore të RSH bëri ulje emergjente në rajonin e Peskarës, Itali. Mbas këtij...

Korçë, varfëri ulëritëse/ DENONCIMI i koordinatorit të LSI: Babëzia e rilindjes nuk njeh kufij

Politikë

Korçë, varfëri ulëritëse/ DENONCIMI i koordinatorit të LSI: Babëzia e rilindjes nuk njeh kufij

  Nga Petrika MELE, koordinator i LSI-Korçë Varfëri ulëritëse dhe infrastrukturë mesjetare vetëm 1 km larg Korçës! Ujrat e zeza dhe mbetjet urbane janë makthi i përditshëm i banorëve. Mungesa e ujit të pijshëm...

Korce/Braimllari:Banorët pa ujë e pa rrugë nga qeverisja klienteliste e Ramës

Politikë

Korce/Braimllari:Banorët pa ujë e pa rrugë nga qeverisja klienteliste e Ramës

  Sekretari i Përgjithshëm i LSI-së, Endrit Braimllari prej disa ditësh është zhvendosur në Korçë, sipas së cilit është braktisur nga qeveria, nga ku denoncon problemet e shumta që hasin banorët. Këtë...