“Kthimi” i dom Dedë Gjergjit, thirrje për rilindjen e identitetit shqiptar

Saturday, 02 October 2021 18:24

 

Rrëfimit trilogjik “Kthimi” i autorit dom Dodë Gjergji, pas Kosovës prezantohet edhe në Tiranë në ambientet e Zojës së Këshillit të Mirë. Kjo vepër ka lindur që në fëmijëri mbart mesazh për një rilindje në identitet dhe të vërtetën e shqiptarëve.

 

Autori propozon me këtë vepër që të përdorim siç duhet frytet e paqes dhe mjetet e lirisë. Romani “Kthimi” i Dodë Gjergjit, në tri vëllime që autori e quan rrëfim, është ndër veprat më tronditëse për shpirtëri e tragjedi në një cep të Dardanisë.

 

Por është edhe rrëfim për të kaluarën dhe të tashmen tonë: identitetin kombëtar e shpirtëror, fatin e fatkeqësinë. Libri është botuar nga shtëpia botuese “Drita” në Bashkëpunim me ‘55’. /abcnews.al/

Eshte promovuar ne Tirane rrefimi trilogjise "Kthimi", i ipeshkvit te Kosovez Dodë Gjergji,ne prani dhe te Presidentin te Republikes,zotit Ilir Meta dhe krereve te te gjithe komuniteteve fetare ne Shqiperi.
Botuesi Fahri Balliu e konsideroi vepren "Kthimi" si roman ne ndergjegjesimit individual dhe shoqerore per rrenjet e identitetit te popullit shqipetare.
Botuesi Fahri Balliu theksoi: "E pershkruan ne nje menyre mjeshterore,me gjuhen e nje shkrimetari te vertete gjithe dramen qofte te ciftit te dashuruar,qofte te krahines,te zones dhe te intrigave te pushtetit.Por ky liber del ne kohen me te nevojshme,me te pershtatshme per kombin."
Vleresime dhane Kryegjyshi Bektashian Haxhi Dede Momd Brahimaj,Kryeipeshkvi i Metropolit Tirane-Durres Monsinjor Xhorxh Fredo.Sipas tyre,vepra eshte nje rrefim per te kaluaren dhe te tashmen tone.Autori Dodë Gjergji thote se paqen edhe lirine duhet ta perdorim gjithmone ne favorin tone.Ai thekson se: " Kam mbajtur nje ekuiliber per te ruajtur tolerancen tone nderfetare dhe kemi bere nje zgjidhje kolektive per te arritur ne kete paqe dhe liri.Por nese ato nuk i perdorim do te kthehen kunder nesh.Prandaj duke shfrytezuar frytet e paqes dhe mekanizmat e lirise dhe ky liber eshte si propozim per kedo qe ta ule shpirtin e vet ne ate shkam qe mendon se e rehaton ate."
Trilogjia "Kthimi" i autorit Dodë Gjergji jo vetem percjell mesazhe te rendesishme historike,por i jep nepermjet dashurise se dy te rinjve,Shpreses dhe Gjonit,perpjekjet per rrugen e kerkimit te se vertetes drejt identitetit tone te vertete kombetare qe rrinte i fshehur nga e kaluara harresa dhe mohimi.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sport

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sonte në mbrëmje do të mësohen dy “biletat” e tjera gjysmëfinale të Champions-it.   Në orën 21:00 do të luhen Manchester City-Real Madrid dhe Bayern Munchen-Arsenal. Manchester City duket disi më favorit pas...

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Show-biz

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Tre vjet pas pasi filloi të publikohet lista me 100 pionierët revolucionar të revistës TIME në fusha të ndryshme të jetës, Dua Lipa zbukuron kopertinën e saj të re si një nga njerëzit më...

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Media

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Flet Era Xhabafti, zv.menaxhere e përgjithshme e kompanisë “Mini Invest Albania”   Ndonëse pandemia ka ndikuar në kërkesën për më shumë komoditet, kërkesat janë që edhe rehatia të jetë me marka. Kështu shprehet...