Inagurohet ne Has busti i Pjeter Bogdanit

E Enjte, 28 Prill 2022 19:26

 

Sot ne Has te Kuksit u zhvillua nje ceremoni per vendosjen ne kete vend te bustit te Imzot Pjeter Bogdanit, nje figure e ndritur e letersise se vjeter shqiptare i cili konsiderohet si kultivues dhe ndricues i ndergjegjes shqiptare dhe pararendes i rilindjes kombetare.

Kjo ceremoni dhe ky simpozjum me peshe dhe vlere kombetare kishte pjesemarres figura te ndritura si akademiku Sabri Hamiti ,Prof.Dr Aurel Plasari.

Busti u realizua nga dekani Artan Peqini i katedres se piktures dhe arteve te bukura dhe ishte sponsorizuar nga filantropi dhe biznesmeni Kadri Morina i cili dhe vete rrenjet e origjines i ka nga Kuksi.

Ky eveniment i sotem, por figura e Pjeter Bogdanit me shume se kurre kishin peshen dhe rendesine e drites te ndergjegjes kombetare ne nje kohe ku Shqiperia dhe kombi shqiptar ka me shume nevoje se kurre

Login to post comments

Lajmet e fundit

Fitore ‘magjike’ në 'Air Albania', kuqezinjtë mposhtin Poloninë dhe kryesojnë grupin

Sport

Fitore ‘magjike’ në 'Air Albania', kuqezinjtë mposhtin Poloninë dhe kryesojnë grupin

Kombëtarja shqiptare e futbollit ka fituar me rezultatin e pastër 2-0 ndeshjen e radhës kundër Polonisë, në stadiumin “Air Albania” në kryeqytet, me dy gola të mrekullueshëm të Jasir Asanit...

“Karta e Kujdesit Shëndetësor”, dhurata e duhur për mësuesit në vigjilje të vitit të ri shkollor  

Sociale

“Karta e Kujdesit Shëndetësor”, dhurata e duhur për mësuesit në vigjilje të vitit të ri shkollor  

“Një edukim i mirë mund të ndryshojë çdokënd. Një mësues i mirë mund të ndryshojë çdo gjë” Edhe pak ditë na ndajnë nga fillimi i vitit të ri shkollor. Mijëra fëmijë...

Besim i palëkundur prej më shumë se 24 vjetësh/ SIGAL UNIQA, lidere e tregut shqiptar të sigurimeve

Aktualitet

Besim i palëkundur prej më shumë se 24 vjetësh/ SIGAL UNIQA, lidere e tregut shqiptar të sigurimeve

Pavarësisht se prej 1999-ës në tregun e sigurimeve janë futur shumë aktorë të rinj dhe dinamikat e tij kanë ndryshuar, vetëm një gjë ka mbetur konstante dhe e pandryshuar: besimi...