Lista e filmave që duhen parë një herë në jetë

E Enjte, 10 May 2018 17:14

Këtu keni një listë të 100 filmave më të mirë të cilët manhitën botën duke fituar dashurinë e audiencës anë e mbanë saj.

Këta janë ata:

Dramë

What’s Eating Gilbert Grape? 1993
Dead Poets Society, 1989
Scent of a Woman, 1992
Seven Pounds, 2008
Gandhi, 1982
Forrest Gump, 1994
The Notebook, 2004
Breaking the Waves, 1996
Cashback, 2005
Pay It Forward, 2000
Stranger Than Fiction, 2006
The Ultimate Gift, 2006
Good Will Hunting, 1997
Knockin’ on Heaven’s Door, 1997
Trainspotting, 1996
The Shawshank Redemption, 1994
The Valley of Light, 2007
Offret, 1986
The Fifth Seal, 1976
Time, 2006
Dogville, 2003
Frida, 2002
Noel, 2004
Crash, 2004
Hachi: A Dog’s Tale, 2008
Rain Man, 1988
A Beautiful Mind, 2001
The Pursuit of Happiness, 2006
The Next Three Days, 2010
The Last Emperor, 1987
Life Is Beautiful, 1997

Sci-fi

Limitless, 2011
The Truman Show, 1998
City of Angels, 1998
Vanilla Sky, 2001
Meet Joe Black, 1998
The Family Man, 2000
The Lake House, 2006
K-PAX, 2001
Bicentennial Man, 1999
Avatar, 2009
Mr. Nobody, 2009
Inception, 2010
Back to the Future, 1985
Star Wars: Episode IV — A New Hope, 1977
Artificial Intelligence: AI, 2001

Fantazi

It’s a Wonderful Life, 1946
What Dreams May Come, 1998
Groundhog Day, 1993
Dogma, 1999
Angel-A, 2005
Big Fish, 2003

Dramë-Krim

City of God, 2002
Alpha Dog, 2005
Revolver, 2005
Fight Club, 1999
The Green Mile, 1999
Irreversible, 2002
Hearts in Atlantis, 2001
Léon, 1994
Lucky Number Slevin, 2005
Catch Me If You Can, 2002
Se7en, 1995

Aventurë

Eight Below, 2005
Into the Wild, 2007
127 Hours, 2010
Interstate 60, 2001

Muzikal

August Rush, 2007
Billy Elliot, 2000
Hustle & Flow, 2005
Lagaan: Once Upon a Time in India, 2001
La leggenda del pianista sull’oceano, 1998
La Vie en Rose, 2007
The Chorus, 2004

Melodramë

Sweet November, 2001
Feast of Love, 2007
Lost in Translation, 2003
Sparrow, 2008
Cruel Intentions, 1999
A Walk to Remember, 2002
Don Juan DeMarco, 1995

Komedi-Romancë

Love Actually, 2003
A Good Year, 2006
The Holiday, 2006
Under the Tuscan Sun, 2003
Flipped, 2010

Sport

The Legend of Bagger Vance, 2000
Peaceful Warrior, 2006
The World’s Fastest Indian, 2005
Moneyball, 2011
Friday Night Lights, 2004

Komedi

Last Holiday, 2006
Amélie, 2001
La belle verte, 1996
Patch Adams, 1998
As Good as It Gets, 1997
The Mighty, 1998

Dokumentarë

Baraka, 1992
Cosmos: A Spacetime Odyssey, 2014
Ashes and Snow, 200

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Po riparonte defektin në Yzberisht, dëmtohet punonjësi i OSHEE!

Aktualitet

Po riparonte defektin në Yzberisht, dëmtohet punonjësi i OSHEE!

Një punonjës i Operatorit të Sistemit të Shpërndarjes së Energjisë Elektrike ka mbetur i dëmtuar gjatë punimeve për rregullimin e defektit në zonën e Yzberishtit në Tiranë. Sipas njoftimit të OSHEE...

Një vjedhje në dy ditë/ ‘Skifterët’ shigjetojnë ‘bishat’ luksoze në kryeqytet, zonat dhe markat e preferuara

Aktualitet

Një vjedhje në dy ditë/ ‘Skifterët’ shigjetojnë ‘bishat’ luksoze në kryeqytet, zonat dhe markat e preferuara

Markat më të preferuara janë “Mercedes-Benz”, “Range Rover” “BMW” dhe “Audi” ndërsa zonat ku janë regjistruar më tepër vjedhje në kryeqytetin shqiptar janë rruga “Myslym Shyri”, “ish-Blloku”dhe “21-Dhjetori”, “Zogu i...

Mësohen vendet ku do të zhvillohen finalet e Ligës së Kombeve, Kosova e pafat

Sport

Mësohen vendet ku do të zhvillohen finalet e Ligës së Kombeve, Kosova e pafat

Është hedhur shorti në Nyon të Zvicrës, ku janë mësuar vendet pritëse të finaleve që do të zhvillohet në kuadër të Ligës së Kombeve. Dardanët dhuruan emocione të mëdha gjatë kualifikueseve...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!