Kopenhagen/ Ndahet nga jeta Per Kirkeby, piktori i famshëm evropian i pasluftës

E Enjte, 10 May 2018 18:15

Është ndarë nga jeta në moshën 79-vjeçare piktori danez, Per Kirkeby, figurë madhore e pikturës europiane të pasluftës. Lajmin për vdekjen e bëri galeria e tij.

“Ai njihej si skulptor, regjisor filmash dhe piktor i përqendruar te peizazhet, drita dhe ngjyrat”, thekson në një komunikatë galeria “Michael Werner” në Londër.

“Gjatë pesë dekadave të fundit të karrierës së tij, ai zhvilloi një paletë dhe një fjalor imazhesh personale, të nxjerra kryesisht nga vëzhgimi i natyrës”, sipas komunikatës.

Kirkeby kishte studiuar histori natyrore dhe gjeologji në vitet 1950 dhe kishte marrë pjesë në shumë ekspedita në Arktik dhe GrWnland.

20121219perkirkeby promo1

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Mësohen vendet ku do të zhvillohen finalet e Ligës së Kombeve, Kosova e pafat

Sport

Mësohen vendet ku do të zhvillohen finalet e Ligës së Kombeve, Kosova e pafat

Është hedhur shorti në Nyon të Zvicrës, ku janë mësuar vendet pritëse të finaleve që do të zhvillohet në kuadër të Ligës së Kombeve. Dardanët dhuruan emocione të mëdha gjatë kualifikueseve...

Thirrjet e presidentit për referendum, Gjata: Qëndresa e Metës e drejtë, ky regjim po shkatërron demokracinë

Politikë

Thirrjet e presidentit për referendum, Gjata: Qëndresa e Metës e drejtë, ky regjim po shkatërron demokracinë

Thirrjet e Presidentit Meta drejtuar popullit shqiptar për një referendum, juristi, Çlirim Gjata i ka vlerësuar si të drejta. Në një lidhje telefonike për “ABC News”, Gjata tha se vendi...

Kush ia bëri këtë? Capital T zbulon çfarë i ndodhi një ditë para se të publikojë këngën

Show-biz

Kush ia bëri këtë? Capital T zbulon çfarë i ndodhi një ditë para se të publikojë këngën

Artisti Capital T do të sjellë nesër projektin e ri muzikor, të titulluar "Akull". Me anë të një njoftimi në Instagram, ai tregoi se ishte shumë i lumtur për këtë këngë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!