Ngjitet në skenë, komedia ‘Trashëgimtari’

Tuesday, 15 May 2018 16:15

Me para’ mund të blesh gjithçka, por jo të ardhmen dhe moralin, apo të shpëtosh nga ndërgjegjja.

Ky është morali i një historie rëndom shqiptare që ka në qendër komedia groteske “Trashëgimtari”, me regji nga Milto Kutali dhe autor Arben Iliazin.

Vlera e familjes, politika apo ambicia pa kufij për pushtet e para’, përfaqëson individin instinktiv të zhveshur nga ndjeshmëria.

Premiera e “Trashëgimtarit” vjen prej së martës në Teatrin Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli”.

Regjisori Milto Kutali shprehet: “Kjo vepër më bën që të jem edhe unë pjesë e gjeneratës së re, falë penës së Arben Iliazit dhe falë përkushtimit tonë. Unë mendoj se do të ketë rrugëtim të gjatë, pasi është një performancë shumë e këndshme, atraktive dhe me vlera të qenësishme edukuese”.

Kjo shfaqje ka në përbërje të saj studentë të rinj, të cilët provojnë veten në takimin me publikun.

Aktorja Dajan Nenaj thotë: “Unë vishem me petkun e personazhit Suzi, që është gruaja e martuar me politikanin e famshëm shqiptar. Është një grua postmoderne, e cila vjen me mesazhe shumë të forta”.

Dhe në fund, gjithmonë fitorja i takon një gruaje, që nxjerr fytyrat e vërteta të burrave që e rrethojnë. Një bashkëpunim i konspiracionit, hakmarrjes dhe aventurës vjen në skenë për të ironizuar realitetin me të cilin shpesh ndeshen familjet shqiptare.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

Kronikë

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

  TIRANANjë aksident me vdekje ka ndodhur në rrugën e Zallbastarit në Tiranë teksa ka ndërruar jetë një pasagjer 24- vjeçar. Saktësisht, një mjet ka dalë nga rruga tek vendi I quajtur...

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

Aktualitet

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

  Aktori i mirënjohur Zef Deda ka folur hapur për mënyrën e aktrimit të artistëve të rinj sot. Ai është shprehur se sot aktorët nuk bëjnë për të qeshur pasi libretisti që...

KLGJ:Ardian Dvorani pa mandat nga viti 2014

Politikë

KLGJ:Ardian Dvorani pa mandat nga viti 2014

  Këshilli i Lartë Gjyqësor ka publikuar dje vendimin për largimin nga detyra të anëtarit të Gjykatës së Lartë, Ardian Dvorani. Vendimi për Dvoranin u mor më 11 qershor, ndërsa dje...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!