Shkrimtari shqiptar i njohur në të gjithë botën ka fituar çmimin Ndërkombëtar të Letërsisë “Neustadt 2020”. I përshkruar si “Nobel…
Këngëtarja Aurela Gaçe njihet si një ndër femrat më energjike të estradës shqiptare dhe këtë na e ka treguar gjithmonë…
Tiago Rodrigues, dramaturgu dhe regjisori me emër i skenës evropiane, drejtor artistik i Teatrit Kombëtar të Portugalisë, ka deklaruar solidaritetin…
“Booker prize”, çmimi i librit këtë vit iu akordua dy autoreve, kanadezes Atwood dhe britanikes Evaristo. Kjo është hera e…
Koncerti "Romancat shqiptare" solli për publikun krijimet më të bukura, të disa prej autorëve të njohur shqiptarë. Në sallën e…
Nga dita e enjte, në Tetovë fillon Festivali Ndërkombëtar i Poezisë “Ditët e Naimit”. Drejtori i Festivalit, Shaip Emërllahu, ka…
Kemi dëgjuar shpesh të flitet për format më të çuditshme të humbjes së jetës por një moment i tillë merr…
Drejtoresha e teatrit “Migjeni”, Rita Gjeka është shprehur kundër shembjes së Teatrit Kombëtar. E ftuar në emisionin “Tempora” në RTV…
Akademia Mbretërore Suedeze e Shkencave u ka ndarë çmimin Nobel për Ekonomi, ekonomistëve Abhijit Banerjee, Esther Duflo dhe Michael Kremer,…
Mbrëmjen e djeshme Mariza Ikonomi ishte një ndër të ftuarit special të emisionit “Shiko kush luan”. Gjatë lojërave të ndryshme…
Drama “Xhelatët” e autorit  McDonagh është vepra e parë, që çeli sezonin artistik të Teatrit Kombëtar në “ArTurbina”. Vepra vjen…
Akademia Suedeze e Shkencave sivjet shpërbleu me çmimin Nobel për Letërsi, autorin austriak Peter Handke, një mbështetës i gjenocidit dhe…

Lajmet e fundit

“Dhurata” për festa, gruaja gjen pitonin gjigand në pemën e Krishtlindjeve

Kuriozitete

“Dhurata” për festa, gruaja gjen pitonin gjigand në pemën e Krishtlindjeve

Zakonisht për festa gjejmë në pemën e Krishtlindjes dhurata që na bëjnë të lumtur. Por nuk ka rezultuar kështu për këtë grua. Leanne Chapman pasi u kthye në shtëpi me partnerin...

Udhëzimi/Provimet e Maturës Shtetërore 2020 do jepen brenda 10 ditëve

Aktualitet

Udhëzimi/Provimet e Maturës Shtetërore 2020 do jepen brenda 10 ditëve

Provimet e Maturës Shtetërore këtë vit do të zhvillohen brenda 10 ditëve. Sipas një udhëzimi të Ministrisë së Arsimit provimi i parë, ai i Gjuhës së Huaj do të mbahet më...

Përdhunuesi i dënuar me vdekje kërkon aministi: Po më vret mjaft ajri i ndotur

Globi

Përdhunuesi i dënuar me vdekje kërkon aministi: Po më vret mjaft ajri i ndotur

Një prej gjashtë burrave që rrahën brutalisht dhe përdhunuan një studente në një autobus në New Delhi në vitin 2012 po i kërkon gjykatës në vend që ta “kursejë” atë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!