Java e vështirë për Haradinajn, vendimtare për taksën

Saturday, 09 Mars 2019 10:35

Njeriu i tretë në Departamentin Amerikan të Shtetit, David Hale, do vizitojë sot Kosovën dhe do të kërkojë nga liderët kryesorë të vendit pezullimin e taksës 100 për qind ndaj mallrave serbe dhe boshnjake.

Dy ditë më vonë për këtë çështje do të qëndrojnë në Kosovë dy këshilltarët e kancelares gjermane Angela Merkel. Kjo javë vlerësohet se do të jetë vendimtare për taksën

 

Tash kur kanë kaluar më shumë se tre muaj prejse Qeveria e Kosovës ka marrë vendim për vendosjen e taksës 100 për qind ndaj produkteve serbe dhe boshnjake presioni ndërkombëtar për pezullimin e tarifës po vjen duke u shtuar.

Për të diskutuar pikërisht për këtë çështje gjatë ditës së sotme në Prishtinë do të qëndrojë një delegacion i SHBA-së, i udhëhequr nga diplomati i nivelit të lartë në Departamentin e Shtetit, David Hale.

Delegacioni në fjalë, siç mëson gazeta “Zëri”, pritet të zhvillojë një takim të përbashkët me tre krerët institucionalë të Kosovës, me presidentin Hashim Thaçi, me kryeparlamentarin Kadri Veseli dhe me kryeministrin Ramush Haradinaj

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Ylli i Realit nuk i ndahet reperes shqiptare, shikoni çfarë bën këtë herë

Show-biz

Ylli i Realit nuk i ndahet reperes shqiptare, shikoni çfarë bën këtë herë

Para disa javësh, një nga futbollistët më të talentuar të Real Madrid shpërndau këngën e sapopublikuar  të Taynës. 19 vjeçari Vinicius Jr duket se e pëlqen shumë artisten, sa dëshiron një...

Arrihet akordi, zbulohen detajet e kontratës së Rejës te Shqipëria

Sport

Arrihet akordi, zbulohen detajet e kontratës së Rejës te Shqipëria

Trajneri, Edi Reja do të vazhdoj të jetë në krye të Shqipërisë edhe për katër vite të tjera. 74-vjeçarit i përfundoi kontrata pas eliminatoreve të kampionatit europian, por pavarëissht se skuadra...

28 nëntori ditë pushimi edhe në Kosovë

Bota Shqiptare

28 nëntori ditë pushimi edhe në Kosovë

Kryeministri në largim i Kosovës Ramush Haradinaj, me rastin e Ditës së Flamurit dhe mbështetur në Ligjin për Festat Zyrtare, ka marrë vendim që 28 Nëntori, të shpallet ditë pushimi...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!