Grupi i hajdutëve të parave nga bankomati, ja si bashkëpunonin shqiptarët me serbët

Hënë, 24 June 2019 19:37

7 persona janë arrestuar nga garda civile spanjolle nën akuzën e grupit të strukturuar kriminal dhe vjedhjes së një sërë bankomates në disa qytete të vendit.

4 shqiptarë, dy shtetas serbë dhe një spanjoll përbënin grupin e “specializuar” në vjedhjen e ATM-ve në Spanjë. Banda akuzohet për të paktën 9 goditje nëpër bankomatet midis krahinave të Alicante, Albacete, Valencia dhe Murcia.

Hajdutët përdornin një tip piruni për të hapur me forcë ATM-të. Madje dhe pirumi që përdorej për ngarkesat e mallrave ishte i vjedhur.

Banda i realizonte goditjet në orët e para të mëngjesit dhe nëpër zona ku gjendeshin prona industriale. Ata e tërhiqnin ATM-në me “pirunin” për ta nxjerrë nga vendi dhe më pas e transportonin në një vend të sigurt për ta zhvatur të qetë. Gjatë ‘operacionit’ që zgjaste pak çaste, në rrugë pozicionoheshej e gjithë banda për të parë apo sinjalizuar ardhjen e mundshme të policisë.

Të premten që lamë pas banda bëri goditjen e saj të fundit dhe më pas u arrestua. Policia në banesat e tyre gjeti rreth 15 mijë euri, një sërë makinash dhe materiale të tjera.

Pas arrestimeve, ata dolën para gjykatës, e cila urdhëroi ndalimin e tyre pa pagesë për të gjithë anëtarët e bandës përveç spanjollit që kishte ndihmuar në fshehjen e automjeteve.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Metës iu kërkua shpërndarja e Parlamentit/ Ndoka zbardh takimin me Presidentin

Politikë

Metës iu kërkua shpërndarja e Parlamentit/ Ndoka zbardh takimin me Presidentin

Kryetari i PDK-së Nard Ndoka i ftuar në studion e lajmeve në Fax News foli për takimin e thërritur nga presidenti Ilir Meta. Ndoka u shpreh se pjesë e diskutimit ishte...

U arrestuan me 8 kg kokainë, kush janë dy shqiptarët

Bota Shqiptare

U arrestuan me 8 kg kokainë, kush janë dy shqiptarët

Mediat italiane shkruajnë sot se mbrëmjen e 5 nëntorit, agjentët arrestuan Lorand Maçin, 34 vjeç, dhe Eduart Çelën, 26 vjeç. Ata fshehën 8 pako me kokainë brenda një garazhi në...

Tingujt e çuditshëm të valëve të stuhisë diellore teksa përplasen me Tokën (Audio)

Kuriozitete

Tingujt e çuditshëm të valëve të stuhisë diellore teksa përplasen me Tokën (Audio)

Agjencia Europiane e Hapësirë, ESA, ka përdorur katër anije kozmike që rrethojnë Tokën, të njohura si mision Klaster, për të shndërruar rrezatimin EM nga stuhitë diellore që godasin atmosferën në...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!