“Në tetor presim çeljen e negociatave” – Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut

Tuesday, 03 September 2019 22:06

Maqedonia e Veriut pret që data për fillimin e bisedimeve të pranimit në BE të përcaktohet përfundimisht në tetor, tha ministri i Jashtëm i vendit, Nikolla Dimitrov.

Ai tha për Reuters se fillimi për bisedimet e pranimit do të ndihmonte të rinjtë e vendit të mos emigrojnë dhe të kërkojnë një “stil evropian të jetës” diku tjetër.

Ish-republika Jugosllave ndryshoi emrin e saj nga Maqedonia në Maqedoninë e Veriut këtë vit, duke përfunduar një mosmarrëveshje që zgjaste më shumë se dy dekada me Greqinë për përdorimin e këtij emri.

Komisioni Evropian rekomandoi zyrtarisht në maj që Maqedonia e Veriut të fillojë negociatat për t’u anëtarësuar në BE. Vendi kishte shpresuar të merrte datën për të filluar bisedimet e pranimit në qershor. Sidoqoftë, Komisioni e shtyu vendimin për tetor.

“Nëse nuk ka realizim të duhur të kësaj mundësie, kjo në thelb do të thotë se nuk ka perspektivë për rajonin,” tha Dimitrov.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

‘Jam ekstremist islamik’, shqiptari kërcënon policinë por e pëson keq

Aktualitet

‘Jam ekstremist islamik’, shqiptari kërcënon policinë por e pëson keq

Një 36-vjeçar është arrestuar nga Policia në Itali, pasi u përfshi në një aksident rrugor në Verona. Por sikur të mos mjaftonte kjo, 36-vjeçari është larguar nga vendi i ngjarjes...

Mbetjet e rrezikshme nga Italia, Gjykata lë në burg pronarin e firmës së grumbullimit, zv. kapitenin e tragetit dhe shoferin e furgonit

Aktualitet

Mbetjet e rrezikshme nga Italia, Gjykata lë në burg pronarin e firmës së grumbullimit, zv. kapitenin e tragetit dhe shoferin e furgonit

Gjykata e Vlorës ka dhënë masat e arrestit për 6 të arrestuarit gjatë operacionit ku u kapën mbetjet e rrezikshme në Vlorë. Nga 6 të arrestuarit Gjykata ka vendosur arrest me...

Shënohet viktima e gjashtë nga koronavirusi në Itali, rritet numri i të prekurve

Globi

Shënohet viktima e gjashtë nga koronavirusi në Itali, rritet numri i të prekurve

Është rritur numri i viktimave nga koronavirusi në Itali. Mediat e shtetit fqinj raportojnë se numri i të vdekurve ka shkuar në gjashtë. Ndërrsa frika nga koronavirusi vazhdon rritet, numri i...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!