Takohen VV - LDK/ Përcaktohet formati i qeverisë me 12 ministri, takim mes palëve çdo tre ditë

E mërkurë, 23 October 2019 17:51

Pas takimit me grupin e punës të Vetëvendosjes për harmonizim e programeve, Lumir Abdixhiku nga LDK-ja ka folur për mediat.

“Sot e patëm takimin e dytë, njejtë sikur në takin e parë ky takim u zhvillua në frymë pozitive, shumë pozitive dhe në përafrim të qëndrimeve në mes të dy subjekteve, ne sot dakorduam agjendën e takimeve për dy javët e ardhshme. Synon që të orientohet drejt temave të rëndësishme, zhvillimit ekonomik e politikës së jashtme. Në veçanti kemi diskutuar për formatin e qeverisë, për 12 ministritë si do të duken ato dhe si do të fuzionohen në ditët e para të qeverisë. Takimi i ardhshëm në ora 3 në zyrat e LDK-së, çdo tre ditë do të ketë takime në mes të partive”, ka deklaruar ai.

Abdixhiku ka thënë se në këtë fazë nuk kanë emra konkretë, pasi që ata do të vendosen nga liderët.

“Në këtë fazë nuk kemi qasje të diskutimit të emrave konkretë, synojmë të flasim për çështje të rëndësishme të Kosovës dhe për formatin e qeverisë, pastaj janë liderët që në bazë të propozimeve bëjnë marrëveshjen finale. Ata përcaktojnë emrat ne nuk i diskutojmë këto gjëra në këto nivele. Për Ministri të Punëve të Jashtme, Integrimeve dhe Diasporës, kemi bërë Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe Integrimeve, të Zhvillimit Ekonomik. Është punuar në 12 ministri dhe nga 2 zëvendësministra”, ka shtuar ai.

“Për çështjet ekonomike do të flasim të hënën, derisa në nivel të liderëve do të flitet për dialogun”, ka deklaruar Abdixhiku.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Ish deputeti Xhemal Gjunkshi, të emëruarit të Ramës në bashkinë Bulqizë: Lefter DORËHIQU!

Politikë

Ish deputeti Xhemal Gjunkshi, të emëruarit të Ramës në bashkinë Bulqizë: Lefter DORËHIQU!

Kryeministri duhet të kishte shkarkuar Leter Allën, të droguarin e Bulqizës. Heshtje dhe indiferentizëm pas transmetimit të videos shokuese të transmetuar në ABC TV, ku shihet Kryebashkiaku i emëruar nga Edi...

‘Anti-shpifja’ për shqyrtim në Komisionin e Venecias, ish-deputetja e opozitës: Akti i KiE zbulon fytyrën e qeverisë

Politikë

‘Anti-shpifja’ për shqyrtim në Komisionin e Venecias, ish-deputetja e opozitës: Akti i KiE zbulon fytyrën e qeverisë

Pasi Këshilli Europian kërkoi që paketa ‘Anti-shpifje’ të shkojë për shqyrtim në Komisionin e Venecias, vjen një reagim dhe nga ish-deputetja e LSI-së Kejdi Mehmetaj. Përmes një mesazhi Mehmetaj thekson...

200 lëkundje tërmeti në Turqi nga mbrëmja e djeshme

Globi

200 lëkundje tërmeti në Turqi nga mbrëmja e djeshme

Turqia është goditur nga një numër tërmetesh gjatë mbrëmjes së djeshme dhe ditës së sotme. Turqia ka përjetuar momente tmerri, gjatë natës së kaluar, teksa është goditur nga rreth 200...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!