Ekspertiza zvicerane: Astrit Dehari është vrarë, raport 58 faqesh për aktivistin e Vetvendosjes…

E Enjte, 24 October 2019 12:50

Prokuroria Themelore në Prizren përmes një komunikate njoftoi se dje ka pranuar të përkthyer në gjuhën shqipe raportin 58 faqesh të ekspertizës së Institutit të Mjekësisë Ligjore në Lozanë të Zvicrës për rastin e Astrit Deharit.

Raporti i ekspertizës së Institutit të Mjekësisë Ligjore në Lozanë të Zvicrës për rastin e Astrit Deharit, konstaton - citojmë:

1.       Ashtu siç është thënë në ekspertizën tonë El180001, ne kemi dyshime që lidhen me rrethanat e vdekjes së z. DEHARI Astrit. Në fakt hipoteza e një vetëvrasjeje e z. DEHARI Astrit përmes mjete të caktuara nga mjekët ligjor duket pak e vërtetë dhe intervenimi i një personi të tretë në proces fatal duhet të kihet parasysh.

2.       Analizat e ADN-së të kryera në laboratorët tona kanë mundësuar të vejnë në dritë një profil të ADN-së mbi mostrën e përshkruar nga ekspertët e Kosovës siç thuhet se përmban pak ose shumë pak ADN.

3.       Nga ajo çfarë u tha, ne vlerësojmë  se një hetim i ri është i nevojshëm për t’i  qartësuar rrethanat e vdekjes së z. DEHARI Astrit. Ekipet tona dhe laboratorët tona janë në dispozicion të hetuesve të ngarkuar me çështjen.

Bazuar në të gjeturat e këtij raporti, Prokuroria thotë se do të vazhdojë me hetimin e këtij rasti dhe do t’i ndërmarrë të gjitha veprimet e nevojshme, ku do t’i dëgjojë edhe ekspertët e Institutit të Mjekësisë Ligjore në Lozanë, si dhe ekspertët e Institutit të Mjekësisë Ligjore në Kosovë, për sqarimin e raporteve të tyre dhe nëse është e domosdoshme do të bëhet një super-ekspertizë jashtë vendit në bashkëpunim dhe koordinim me partnerët ndërkombëtarë në mënyrë që të sqarohen rrethanat dhe shkaktarët e vdekjes.

Prokurori i Shtetit siguron familjen Dehari dhe opinionin publik se në bazë të kompetencave dhe autorizimeve kushtetuese dhe ligjore do të zhvillojë hetime profesionale deri në zbardhjen e plotë të këtij rasti.

Përfundimet e raportit në gjuhën frënge dhe të përkthyera në gjuhën shqipe i gjeni të bashkangjitura më ketë komunikatë. 

***

Babai i Astrit Deharit, ka thënë se nga raporti që kanë marrë, në të dyja gjuhët, sipas konkluzioneve, Astrit Dehari është vrarë dhe jo vetëvrarë.

Pas marrjes së raportit, ai tha se i besojnë ekspertizës së Institutit zviceran pasi ata nuk korruptohen dhe nuk duan ta shkatërrojnë karrierën e tyre për shkak të një elite politike.

Familja Dehari pranon raportin e Institutit Zviceran të Mjekësisë Ligjore

Familja e Astrit Deharit ka pranuar raportin e Institutit Zviceran të Mjekësisë Ligjore.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Ambulanca me të sëmurin brenda përplaset me trajlerin në Berat, 3 të plagosur

Aktualitet

Ambulanca me të sëmurin brenda përplaset me trajlerin në Berat, 3 të plagosur

Një aksident është regjistruar sot në aksin nacional Berat-Ure Vajgurore, në vendin e quajtur “Otllak”, ku për pasojë 3 persona kanë mbetur të plagosur. Gazetarja Eneida Petova raporton për ‘BalkanWeb’ se...

FOTO/ Pamja e Angelina Jolie pa grim është mahnitëse!

Show-biz

FOTO/ Pamja e Angelina Jolie pa grim është mahnitëse!

Të famshmit janë gjithmonë në qendër të vëmendjes së publikut. Diçka e tillë ka ndodhur edhe me aktoren e njohur, Angelina Jolie. 44-vjeçarja u shfaq pa grim në fytyrë dhe paparacët nuk...

Dyshohet se vrau një person në Vlorë, ekstradohet nga Italia 32-vjeçari

Aktualitet

Dyshohet se vrau një person në Vlorë, ekstradohet nga Italia 32-vjeçari

Një 32-vjeçar është ekstraduar nga Italia pasi akuzohet për vrasjen e një shtetasi. 32-vjeçari i shpallur në kërkim dhe u ndaluar në Itali ndërsa ekstradimi u krye nga Interpol Tirana. 32-vjeçari njihej...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!