Sfidon partia e Gruevskit: Ne ‘maqedonasit’ do të ngremë çështjen e emrit

Premte, 25 October 2019 09:56

Sfidat janë përsëri në anën e Shkupit në mes të etheve politike, ku fati i kryeministrit Zoran Zaev është varur në një fije të hollë. Disa muaj pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës, të cilën Alexis Tsipras “e përshkroi” me homologun e tij skandinav si sukses, deklarata e përbashkët duket se po humbet forcën e saj.

“Nëse formohet një qeveri e re, përparësia e saj do të jetë vendosja e Maqedonisë në një rrugë të shpejtë drejt integrimit evropian. Nëse e bëjmë këtë, do të jetë më e lehtë të rihapni këto çështje”, -tha zyrtari i VMRO-së, shkruan media greke Protothema. “Nëse VMRO-DPMNE e shfrytëzon pushtetin, çështja e marrëveshjes së Prespës do të rihapet”, -tha Sekretari i Marrëdhënieve Ndërkombëtare të VMRO-së Mitsko Mitsunski në një fjalim për SKAI dhe Paul Tsimas që transmetohet në Messan. Ai deklaroi se ishte maqedonas.

Capture


“Do të ishte më e lehtë sikur të ishim në familjen evropiane si një anëtar i barabartë”, pohoi ai. Mundësia ekziston me mjete ligjore dhe zbatimi i saj varet kryesisht nga rezultati përfundimtar i zgjedhjeve”, -pohoi një zyrtar i VMRO-së.
Ai madje shprehet: “Unë ju garantoj që për sa kohë që unë jetoj, dhe shumë më vonë, asnjë qytetar i këtij vendi nuk do të përdorë me dëshirë emrin e ri. “Kjo, siç thashë, buron nga e drejta themelore për vetëvendosje. Por edhe nga fakti se askush nuk mund të debatojë kush jam … Unë jam “Maqedonia” nga “Maqedonia”. Dhe nuk mendoj as kulturore, as leksikore, ose ndryshe, që do të ndryshojë ndonjëherë në këtë vend”.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Tregime të moshës së rinisë/Mbresa nga libri ”I tillë jam”, i prozatorit shqiptaro-amerikan, Shefqet Meko

Kulturë

Tregime të moshës së rinisë/Mbresa nga libri ”I tillë jam”, i prozatorit shqiptaro-amerikan, Shefqet Meko

TREGIME TË MOSHËS SË RINISË – Mbresa nga libri ” I tillë jam”, i prozatorit shqiptaro-amerikan, Shefqet Meko- PROMOTED CONTENT     Nga Fuat Memelli Boston-SHBA Kisha lexuar plot shkrime të Shefqet Mekos, qysh kur ai hyri...

Pesë kuzhinierë shqiptarë bëhen bashkë në Itali, ja gjesti mbresëlënës që bëjnë për të prekurit nga tërmeti

Aktualitet

Pesë kuzhinierë shqiptarë bëhen bashkë në Itali, ja gjesti mbresëlënës që bëjnë për të prekurit nga tërmeti

Pesë kuzhinierë shqiptarë do të gatuajnë në San Martino për familjet e prekura nga tërmeti. Nisma pritet të ndërmerret nga data 26 deri në 31 Janar në restorantin San Giminiano.  Mediat...

Merr flakë në lëvizje autobusi urban në Tiranë

Aktualitet

Merr flakë në lëvizje autobusi urban në Tiranë

Një autobus që kryente shërbimin urban në Tiranë ka marrë flakë në orët e pasdites. Autobusi mësohet se i përkiste linjës Kamzë-Tiranë.     Urbani ka marrë flakën në pjesën e pasme të...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!