Itali, goditet banda shqiptare e vjedhjes së eskavatorëve, përdoreshin për ndërtimin e rrugëve në Shqipëri

Hënë, 28 October 2019 22:15

Nëntë persona, mes tyre katër shqiptarë janë kapur nga karabinierët në Itali dhe akuzohen për vjedhjen e eskavatorëve. Mediat italiane raportojnë se pajisjet u morën nga vendet e ndërtimit në Italinë Veriore dhe u eksportuan në Shqipëri, ku u përdorën për ndërtimin e rrugëve.

Në bazë të hetimeve, drejtuesi i organizatës ishte një shqiptar 47-vjeçar i cili me shokun e tij 35-vjeçar inspektonin për të identifikuar mjetet që do të vidhnin.

Drejtuesi shqiptar, identiteti i të cilit nuk dihet kishte një biznes në Shqipëri. Nga nëntë të arrestuarit, 5 mbetën pas hekurave, njëri u lirua dhe 2 janë në arrest shtëpiak.

Operacioni “Digger” u zbulua nga gjetja e një makinerie të braktisur në ‘Villanova nel Piacentino.’

Rasti u raportua nga një qytetar i cili kishte vërejtur disa persona rreth pajisjes.

Policia e zbuloi eskavatorin e vjedhur nga një kantier ndërtimi në Parma. Makineria ishte fshehur pasi dikush do ta merrte pas disa ditësh e do e transferonte jashtë vendit. Hetimi filloi në korrik 2018 dhe përfundoi pas gjashtë muajve të hetimit.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

Kronikë

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

  TIRANANjë aksident me vdekje ka ndodhur në rrugën e Zallbastarit në Tiranë teksa ka ndërruar jetë një pasagjer 24- vjeçar. Saktësisht, një mjet ka dalë nga rruga tek vendi I quajtur...

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

Aktualitet

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

  Aktori i mirënjohur Zef Deda ka folur hapur për mënyrën e aktrimit të artistëve të rinj sot. Ai është shprehur se sot aktorët nuk bëjnë për të qeshur pasi libretisti që...

KLGJ:Ardian Dvorani pa mandat nga viti 2014

Politikë

KLGJ:Ardian Dvorani pa mandat nga viti 2014

  Këshilli i Lartë Gjyqësor ka publikuar dje vendimin për largimin nga detyra të anëtarit të Gjykatës së Lartë, Ardian Dvorani. Vendimi për Dvoranin u mor më 11 qershor, ndërsa dje...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!