E dhimbshme që ende po jeton pabesia ndër shqiptarët!

E Enjte, 31 October 2019 09:20

Historiani dhe politikani kosovar Jakup Krasniqi, ka përjetuar me dhimbje dhe trishtim zbulimin e një të vërtete që qendronte pas vrasjes së të riut Anton Zefi: Pabesinë, nxjerrjen në pritë nga shoku i ngushtë, që ka tronditur edhe më shumë se vetë vrasja.

Jakup Krasniqi shkruan:

"E dhimbshme pse jeton pabesia dhe shkakton dhimbje njerëzore, e kjo hakmarrje është ana më e errtë e Kanunit.

E dhimbshme se kemi një tradhti jo rrallë të përseritur në një vend që para dekadash konsiderohej se e kishte tejkaluar ketë plagë të rëndë te shoqërisë shqiptare.

E dhimbshme se po jeton edhe në shekullin e XXI pabesia ndër shqiptarët!

Në ketë rast seç mu kujtua filmi “Muri i gjallë “, prodhim i Kinosdudios “ Shqipëria e Re”. Aty sipas legjendës tregohet se dy nga tre vëllezërit nuk e mbajnë Besën (fjalën) e dhënë.

Kjo sikur thotë se dy e treta e shqiptarëve janë të pabesë dhe një e treta e mbajnë besën. Dhe vërtetë, nëse një e treta e shqiptarëve e mbajnë fjalën e dhënë - Besën, nuk është pak!

Në kohën tonë, një e treta është goxha shumë, por ...?

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Denoncimi i PD: Skandal tek kopshti ‘4 Stinët’ në Tiranë, bashkia fshehu rastin me COVID-19, prokuroria të hetojë

Politikë

Denoncimi i PD: Skandal tek kopshti ‘4 Stinët’ në Tiranë, bashkia fshehu rastin me COVID-19, prokuroria të hetojë

  Partia Demokratike i bëri thirrje prokurorisë që të hetojë në lidhje me rastin e mbylljes së kopshtit ‘4 Stinët’ në Tiranë, pas rasteve që u shfaqën me koronavirus. Në një dalje...

Nard Ndoka ironizon Ramën:Pse nuk bëhesh president i Flamurtarit

Politikë

Nard Ndoka ironizon Ramën:Pse nuk bëhesh president i Flamurtarit

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Nard Ndoka ka ironizuar me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, duke i thënë të bëhet president i Flamurtarit. Duke iu referuar deklaratës së kryetarit të PD, Lulzim...

Rakipi:Deklarata e Bashës, mjaft serioze! Rama kërkon garanci të mos marrë haraçin për gjithçka ka bërë!

Politikë

Rakipi:Deklarata e Bashës, mjaft serioze! Rama kërkon garanci të mos marrë haraçin për gjithçka ka bërë!

Gazetari Ylli Rakipi, ka qenë i ftuar në emisionin “Në fokus” në TV T, ku ka komentuar deklaratat e Lulzim Bashës, lidhur me një ofertë për pazar, që i ka...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!