Ministria britanike nxjerr shifrta: Rekord shqiptarësh në burgjet e vendit (FOTO)

Premte, 01 November 2019 16:17

Ministria britanike e Drejtësisë ka publikuar statistikat për personat që po vuajnë dënimet në burgjet e vendit në fund të muajit tetor.

Nga këto të dhëna mësohet se numri i shtetasve shqiptarë në burgjet angleze ka shkuar në 933, pavarësisht se ka një marrëveshje për riatdhesimin dhe shlyerjen e dënimit të burgjet shqiptare.

Shumica e shtetasve shqiptarë në burgjet angleze vuajnë dënimet për veprimtarinë kriminale të trafikut të kokainës. Ndërkohë, po rritet edhe numri të dënuarve të përfshirë në rritjen e shpërndarjes së kanabisit nëpër shtëpi.

Në shumë raste, mediat britanike kanë identifikuar të dënuarit shqiptarë të cilët në rrjetet sociale postonin fotografi nga brenda ambienteve të burgjeve.

I tillë ishte edhe rasti Tristen Asllanit, i dënuar me 25 vite burg për trafik droge. Asllani vitin e kaluar pranoi akuzat për trafik droge dhe posedim pa leje të një arme tip “skorpjons”.

Gazeta “Evening Standard” shkruante  se ka zbuluar foto të Asllanit të cilat ai i postonte në “Instagram”. Fotot janë shkrepur brenda qelisë në burgun Wandsworth në Londër.

Modifikuar më Premte, 01 November 2019 16:25

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

U kapën në Bari, gjatë megaoperacionit të policisë italiane/ Zbardhen emrat e dy shqiptarëve

Aktualitet

U kapën në Bari, gjatë megaoperacionit të policisë italiane/ Zbardhen emrat e dy shqiptarëve

Mediat fqinje kanë zbardhur emrat e dy shqiptarëve të arrestuar, nga policia italiane në San Salvo, pas megaoperacionit të kryer në Bari. Bëhet e ditur se shqiptarët e arrestuar janë Denis Bimi...

Humbi djalin 2 vjeçar nga zjarri/ Babai i 8 fëmijëve: Isha në punë kur më thanë ka rënë zjarr

Aktualitet

Humbi djalin 2 vjeçar nga zjarri/ Babai i 8 fëmijëve: Isha në punë kur më thanë ka rënë zjarr

Në banesë ndodhej vetëm nëna e tij me vajzën disa muajshe, ndërsa i ati ishte duke mbledhur kanoçe për të siguruar ushqim për 8 fëmijët e tij. Shkaqet e zjarrit...

Aksion i gjerë në Tiranë e disa qytete, kapet drogë në formë çokollate, në pranga 4 anëtarë të një grupi kriminal

Aktualitet

Aksion i gjerë në Tiranë e disa qytete, kapet drogë në formë çokollate, në pranga 4 anëtarë të një grupi kriminal

Një operacion i gjerë policor po zhvillohet në Tiranë dhe disa qytete të tjera, për goditjen e grupeve kriminale të trafikut të drogës. Gazetarja Dorjana Bezat raporton për “BalkanWeb” se nga super-aksioni policor...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!