Kush janë katër shqiptarët që kandidojnë në këshillat bashkiakë në SHBA (FOTO)

Saturday, 02 November 2019 21:34

Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbajnë zgjedhjet lokale në datën 5 nëntor.

Mes kandidateve për këshillat bashkiakë ka edhe shqiptarë të cilët ose kanë lindur ose kanë një kohë të gjatë punojnë dhe kontribuojnë në Amerikë.

Jetlir Kulla, kandidon për mandatin e tretë në këshillin bashkiak në qytetin Waterbury, ndërsa Visar Tasimi, i lindur në SHBA kandidon për qytetin Naugatuck në shtetin e Connecticut, transmeton newsbomb.al.

Tasimi është gjithashtu edhe anëtar i Këshillit Koordinues të  Diasporës pranë qeverisë së Tiranës.

Faqja zyrtare e Ministrisë së Shtetit për Diasporën, në një postim në rrjetin social Facebook, ka bërë me dije se edhe dy kandidatë të tjerë shqiptarë do të garojnë për poste në institucionet publike në SHBA.

Buta Biberaj do të kandidojë për postin e prokurorit në prefekturën Loudon në Virginia, si dhe Vedat Gashi që do të kandidojë në prefekturën e Yorktown në New York.

Postimi i plotë:

Një tjetër kandidat shqiptar në zgjedhjet në SHBA Vedat Gashi është avokati shqiptar i cili kandidon në qytetin e Westchesterit në New York. Deri tani janë katër shqiptarët të cilët kanë zyrtarizuar kandidaturat e tyre në zgjedhjet e 5 nëntorit në SHBA.

Dy kandidatë garojnë për këshilltarë bashkiakë në Connecticut dhe ata janë anëtari i Këshillit Koordinues të Diasporës, Visar Tasimi, si dhe Jetlir Kulla.

Ndërsa dy kandidaturat e tjera janë për postin e prokurorit, një në prefektuaren Loudon, Virginia, Buta Biberaj dhe në prefekturën Yorktown në New York, Vedat Gashi.

Kandidati shqiptar në zgjedhjet lokale në SHBA, Vedat Gashi me familjen e tij. Avokati shqiptar i cili kandidon në qytetin e Westchesterit në New York
 

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Çfarë do të ndodhte nëse tërmeti do ta kishte epiqendrën në Tiranë?/ Ja çfarë thotë inxhinieri i njohur

Aktualitet

Çfarë do të ndodhte nëse tërmeti do ta kishte epiqendrën në Tiranë?/ Ja çfarë thotë inxhinieri i njohur

I ftuar në programin “Historia ime” në Klan, ka qenë inxhinieri i njohur Arben Meçe, i cili ka treguar për problematikat e ndërtimeve që u evidentuan pas tërmetit. Sipas tij...

Tërmeti i 26 nëntorit, Kisha Orthodokse pa dallim besimi në ndihmë të personave në nevojë

Aktualitet

Tërmeti i 26 nëntorit, Kisha Orthodokse pa dallim besimi në ndihmë të personave në nevojë

Tërmeti i 26 nëntorit që kaluam, për të gjithë ne që ishim pranë epiqendrës apo edhe ne perimetrin e lëkundjeve shkatërruese të tij, ishte një provë e vështirë për ne...

Shqiptari theri gruan në shtëpi, procesi që po trondit Britaninë e Madhe

Aktualitet

Shqiptari theri gruan në shtëpi, procesi që po trondit Britaninë e Madhe

Një proces gjyqësor ky i dyshuar kryesor është një bashkëshort shqiptar po mbahet në Britaninë e Madhe, ku Fatos Xheta akuzohet se ka vrarë bashkëshorten e tij Safie Xheta. Fatos Xheta...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!