Trafikuan miliona euro kokainë për të furnizuar 6 qytete të mëdha gjermane, banda shqiptaro-maqedonase del në gjyq

Tuesday, 05 November 2019 19:46

Numër i madh forcash policisë, okupim i shumëfishtë i dhomës së avokatëve mbrojtës. Një procedurë e tillë nuk ka ndodhur kurrë në gjykatën e rrethit Rottweil, thotë zëdhënësi Thomas Geiger.

Procesi i madh gjyqësor që nisi këtë të martë, shquhet jo vetëm për masat e sigurisë por edhe për numrin e lartë të të pandehurve. Sapo nis leximi i akt-akuzave gjithçka bëhet shpejt e qartë: Tregtia e më shumë se 120 kg kokainë me një çmim nga 60 euro për gram, që do të thotë se bëhet fjalë për miliona euro.

Prokuroria flet për anëtarët e një bande shqiptaro-maqedonase me një rrjet në mbarë Evropën. Blerja e drogave – përfshirë edhe heroinën dhe ekstazi, me sa dukej bëhej në Holandë.

Nëntë persona janë arrestuar për sasinë e madhe të drogës, Të pandehurit, të cilët u akuzuan për gjithsej 46 akuza, u arrestuan individualisht.

Përveç kokainës, bandës i janë sekuestruar edhe katër kilogramë heroinë dhe rreth 2000 tableta ekstazi. Droga do të transportohej me kamion për në Gjermani dhe më pas të shpërndahej përmes qendrave të shpërndarjes në Dusseldorf, Berlin, Stuttgart, Salzburg, Neustadt an der Weinstrasse dhe Tuttlingen. Disa nga të pandehurit vepruan gjithashtu si drejtues të kamionëve dhe pjesërisht si shpërndarës.

Bisedimet për trafikun dhe dorëzimet thuhet se kanë ndodhur në një bar në Stuttgart në pronësi të të pandehurve dhe në dhomën e pasme të një kafeneje në Tuttlinger. Gjithashtu, armët ishin me sa duket në lojë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Vidhnin gjatë natës, arrestohen dy adoleshentë, dy të tjerë shpallen në kërkim

Aktualitet

Vidhnin gjatë natës, arrestohen dy adoleshentë, dy të tjerë shpallen në kërkim

Policia e Tiranës ka arrestuar dy adoleshentë, ndërsa ka shpallur në kërkim dy të tjerë, pasi akuzohen se kanë kryer një sërë vjedhjesh në kryeqytet. Uniformat blu të Tiranës bëjnë me...

Mjerim dhe tragjedi/ 2-vjeçari po luante te kasollja e pulave kur ra zjarri

Aktualitet

Mjerim dhe tragjedi/ 2-vjeçari po luante te kasollja e pulave kur ra zjarri

dekja tragjike e 2 vjeçarit nxorri në pah varfërinë e skajshme në të cilën jetonte familja Çoku në fshatin Sanxhak të Kurbinit. Rreth orës 15:00 të ditës së djeshme, i vogli...

Dështimet e “mega-operacioneve”, show, mungesë provash dhe shkelje proceduriale

Aktualitet

Dështimet e “mega-operacioneve”, show, mungesë provash dhe shkelje proceduriale

Prej shumë vitesh, hapësira mediatike shqiptare pushtohet nga shprehje patetike “policia arreston dhe drejtësia liron”. Këtë togfjalësh e kanë përdorur qeveritë shqiptare, pavarësisht ngjyrimeve politike. Natyrisht, kryeministri aktual, Edi Rama, e...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!