Kurti: Nuk mund të trajtoj Bosnjën njësoj si Serbinë

E mërkurë, 06 November 2019 16:00

Kandidat për kryeministër të Kosovës nga Lëvizja Vetëvendosje, Albin Kurti,  ka thënë se ai nuk mund ta trajtojë Bosnjën në të njëjtën mënyrë si Serbinë, edhe pse Bosnja nuk e njeh pavarësinë e Kosovës.

Gjatë një interviste për emisionin “Pressing” të televizionit N1 me qendër në Sarajevë, Kurti ka njoftuar se do të ketë edhe negociata për heqjen e vizave për qytetarët e Bosnjës dhe Hercegovinës.

“Ne menjëherë do të fillojmë diskutimet me Sarajevën për të zgjidhur këtë problem që po prek qytetarët tanë, e jo politikanët tanë. Të gjithë në politikë gjejnë një mënyrë për të zgjidhur problemet e tyre, ndërsa qytetarët për të cilët duhet të shqetësohen këta politikanë po vuajnë më shumë. Sarajeva do të krijojë një urë të re që nuk ka qenë deri më tani, sepse unë mendoj se si boshnjakët në Kosovë, ashtu edhe shqiptarët në Bosnjë,  jemi pjesë e një rajoni. edhe pse Bosnja nuk e njeh Kosovën”-deklaroi Kurti.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

‘Për pak më vranë’, kush është vlonjati që i bënë atentat te Uji i Ftohtë

Aktualitet

‘Për pak më vranë’, kush është vlonjati që i bënë atentat te Uji i Ftohtë

Të shtëna me armë zjarri janë shënuar mesditën e kësaj të premteje në qytetin e Vlorës. Policia nxitoi të jepte një njoftim se autori kishte qëlluar me armë dhe më pas...

LAJM I FUNDIT/ Kërkohet shpëtimi i një fëmije të mitur në Gjirokastër, fqinjët lajmëruan zjarrfikësit. Ja ç’po ndodh

Aktualitet

LAJM I FUNDIT/ Kërkohet shpëtimi i një fëmije të mitur në Gjirokastër, fqinjët lajmëruan zjarrfikësit. Ja ç’po ndodh

Nje femije 4 vjecar bllokohet ne banesen e tij nderkohe qe kerkohet shpetimi nga forcat zjarrefikese. Ngjarja po ndodh ne keto momente ne lagjen Granica nw Gjirokaster, raporton korespondentja e Panorama. Femija ndodhet...

Të shtëna me armë zjarri tek ‘Uji i Ftohtë’ në Vlorë

Aktualitet

Të shtëna me armë zjarri tek ‘Uji i Ftohtë’ në Vlorë

Të shtëna me armë zjarri janë raportuar të kenë ndodhur në qytetin e Vlorës, pikërisht tek zona e ‘Ujit të Ftohtë’. Nuk dihet nëse ka viktima apo të plagosur kurse Policia...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!