Kosovë, koalicioni Nisma-AKR-PD nuk e pranon rezultatin e zgjedhjeve

E Enjte, 07 November 2019 22:23

Nisma Socialdemokrate, Aleanca Kosova e Re dhe Partia e Drejtësisë nuk e pranojnë rezultatin përfundimtar të zgjedhjeve parlamentare të 6 tetorit në Kosovë, të shpallur të enjten nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ).

Në një konferencë për media, Endrit Shala, nga koalicioni Nisma Socialdemokrate, Aleanca Kosova e Re dhe Partia e Drejtësisë, tha se do të bëjnë ankesë në të gjitha instancat lidhur me rezultatin përfundimtar të zgjedhjeve. “Sot, KQZ-ja nuk e shpalli rezultatin e votave të rregullta dhe sipas Ligjit për zgjedhje; në fakt, KQZ-ja sot shpalli rezultat të fabrikuar, të prodhuar nga ajo vetë, duke i numëruar si vota pakot me zarfe të grumbulluara diku në Serbi, pako e zarfe që nuk dihet se nga e kanë identitetin e tyre dhe origjinën”, tha Shala, raporton Rel.

“Do t’i shfrytëzojmë për ankimim të gjitha instancat bazuar në ligjet dhe Kushtetutën e Kosovës. Ne presim nga këto institucione që të shqyrtojnë ankesën tonë dhe të vendosin duke respektuar dhe duke u bazuar në ligjin”, shtoi Shala.

Koalicioni Nisma Socialdemokrate, Aleanca Kosova e Re dhe Partia e Drejtësisë, sipas rezultateve përfundimtare të KQZ-së, nuk e ka kaluar pragun zgjedhor. Pragu minimal për të siguruar ulëse në Kuvend është 5 për qind e votave, të cilin ky koalicion pretendon se e ka kaluar.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

FOTO-EMRI/ Valëviti flamurin shqiptar, Mali i Zi dëbon dhe gjobit 64-vjeçarin nga Shkodra

Aktualitet

FOTO-EMRI/ Valëviti flamurin shqiptar, Mali i Zi dëbon dhe gjobit 64-vjeçarin nga Shkodra

Policia në Tivar paraqiti kërkesë për fillimin e procedurave ndaj shtetasit Irfan Domnori, 64-vjeç, nga Shkodra, njofton Drejtoria e Policisë e Malit të Zi, trasnmeton Ulqini Online. Shtetasi nga Shqipëria është dënuar me...

Mungon në Tiranë, Benzema nis luftë të re me Francën: “Më lini të luaj me Algjerinë”

Sport

Mungon në Tiranë, Benzema nis luftë të re me Francën: “Më lini të luaj me Algjerinë”

Në mbrëmje, në Shqipëri, Didier Deschamps do të festojë pankinën e 100 si trajner i Francës. E gjithnjë, pa sulmuesin më të mirë francez të historisë së Real Madrid në...

Event festiv apo shtetrrethim në ”Arenën Kombëtare”? Policia pengon hyrjen e gazetarëve

Aktualitet

Event festiv apo shtetrrethim në ”Arenën Kombëtare”? Policia pengon hyrjen e gazetarëve

Ndeshja Shqipëri Francë do akoma disa orë të fillojë, por masat e sigurisë në stadiumin “Air Albania” po bëhen gjithmonë e më shtrënguese. Forca të shumta policia po rrethojnë impiantin e...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!