Zgjedhjet në Kosovë, NISMA hyn në Kuvend, ndryshon rezultati pas vendimit të Gjykatës Supreme

E Enjte, 14 November 2019 18:03

Gjykata Supreme e Kosovës ka marr vendim që votat e ardhura nga Serbia të mos përfshihen në rezultatin përfundimtar të zgjedhjeve.

Kështu me vendim të Supremes janë refuzuar ankesat e kandidatëve të Lëvizjes Vetëvendosje dhe disa të tjera të cilët u ankuan ndaj vendimit të Panelit Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa e cila anuloi votat e Serbisë.

Supremja ka konstatuar se ankesa e Nenad Rashiqit ka qenë e pasafatshme dhe si e tillë nuk është trajtuar.

“Gjykata Supreme, brenda afatit ligjor ka shqyrtuar dhe vendosur në lidhje me gjitha ankesat e pranuara nga deputet të subjekteve politike. Gjykata Supreme ka pranuar 7 ankesa të deputetëve nga subjekte të ndryshme politike. Pas shqyrtimit nga ana e Kolegjit, Vendimet janë si në vijim:

Ankesa nga deputetë të Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) është REFUZUAR, ankesa nga deputetë të Kosova Demokratik Turk Partisi (KDTP) është REFUZUAR, ankesa nga deputetë të Partisë Liberale Egjiptiane (PLE) është REFUZUAR, dy ankesa nga deputetë të Lëvizja Vetëvendosje-së (LVV) janë REFUZUAR, ankesa nga deputetë të Partisë Demokratike të Ashkalinjëve (PDA) është REFUZUAR dhe ankesa nga deputetë të Progresivna Demokratska Stranka (PDS) është HEDHUR POSHTË SI E PA-LEJUAR”, thuhet në njoftimin e Supremes.

Ky është lajm i mirë për Nisma’n Socialdemokrate e cila që nga fillimi ka konstatuar se ato vota janë të paligjshme dhe të kontrabanduara dhe se e njëjta ka fituar gjashtë mandate.

Tani me rezultatin aktual, Nisma është pjesë e Kuvendit, por për këtë do të vendoset përfundimisht pas rinumërimit të rreth 1500 vendvotimeve.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Ish deputeti Xhemal Gjunkshi, të emëruarit të Ramës në bashkinë Bulqizë: Lefter DORËHIQU!

Politikë

Ish deputeti Xhemal Gjunkshi, të emëruarit të Ramës në bashkinë Bulqizë: Lefter DORËHIQU!

Kryeministri duhet të kishte shkarkuar Leter Allën, të droguarin e Bulqizës. Heshtje dhe indiferentizëm pas transmetimit të videos shokuese të transmetuar në ABC TV, ku shihet Kryebashkiaku i emëruar nga Edi...

‘Anti-shpifja’ për shqyrtim në Komisionin e Venecias, ish-deputetja e opozitës: Akti i KiE zbulon fytyrën e qeverisë

Politikë

‘Anti-shpifja’ për shqyrtim në Komisionin e Venecias, ish-deputetja e opozitës: Akti i KiE zbulon fytyrën e qeverisë

Pasi Këshilli Europian kërkoi që paketa ‘Anti-shpifje’ të shkojë për shqyrtim në Komisionin e Venecias, vjen një reagim dhe nga ish-deputetja e LSI-së Kejdi Mehmetaj. Përmes një mesazhi Mehmetaj thekson...

200 lëkundje tërmeti në Turqi nga mbrëmja e djeshme

Globi

200 lëkundje tërmeti në Turqi nga mbrëmja e djeshme

Turqia është goditur nga një numër tërmetesh gjatë mbrëmjes së djeshme dhe ditës së sotme. Turqia ka përjetuar momente tmerri, gjatë natës së kaluar, teksa është goditur nga rreth 200...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!