Zgjedhjet në Kosovë, NISMA hyn në Kuvend, ndryshon rezultati pas vendimit të Gjykatës Supreme

E Enjte, 14 November 2019 18:03

Gjykata Supreme e Kosovës ka marr vendim që votat e ardhura nga Serbia të mos përfshihen në rezultatin përfundimtar të zgjedhjeve.

Kështu me vendim të Supremes janë refuzuar ankesat e kandidatëve të Lëvizjes Vetëvendosje dhe disa të tjera të cilët u ankuan ndaj vendimit të Panelit Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa e cila anuloi votat e Serbisë.

Supremja ka konstatuar se ankesa e Nenad Rashiqit ka qenë e pasafatshme dhe si e tillë nuk është trajtuar.

“Gjykata Supreme, brenda afatit ligjor ka shqyrtuar dhe vendosur në lidhje me gjitha ankesat e pranuara nga deputet të subjekteve politike. Gjykata Supreme ka pranuar 7 ankesa të deputetëve nga subjekte të ndryshme politike. Pas shqyrtimit nga ana e Kolegjit, Vendimet janë si në vijim:

Ankesa nga deputetë të Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) është REFUZUAR, ankesa nga deputetë të Kosova Demokratik Turk Partisi (KDTP) është REFUZUAR, ankesa nga deputetë të Partisë Liberale Egjiptiane (PLE) është REFUZUAR, dy ankesa nga deputetë të Lëvizja Vetëvendosje-së (LVV) janë REFUZUAR, ankesa nga deputetë të Partisë Demokratike të Ashkalinjëve (PDA) është REFUZUAR dhe ankesa nga deputetë të Progresivna Demokratska Stranka (PDS) është HEDHUR POSHTË SI E PA-LEJUAR”, thuhet në njoftimin e Supremes.

Ky është lajm i mirë për Nisma’n Socialdemokrate e cila që nga fillimi ka konstatuar se ato vota janë të paligjshme dhe të kontrabanduara dhe se e njëjta ka fituar gjashtë mandate.

Tani me rezultatin aktual, Nisma është pjesë e Kuvendit, por për këtë do të vendoset përfundimisht pas rinumërimit të rreth 1500 vendvotimeve.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Aksident/ Makina përplas motorrin, i aksidentuari në gjendje të rëndë (EMRI)

Aktualitet

Aksident/ Makina përplas motorrin, i aksidentuari në gjendje të rëndë (EMRI)

Një aksident automobilistik është regjistruar mbrëmjen e kësaj të shtune në vendin e quajtur Fratar në Ballsh. Një automjet ka përplasur një motoçikletë, dhe për pasojë ka mbetur i plagosur...

Serbia bëhet me helikopterë të rinj nga Rusia

Aktualitet

Serbia bëhet me helikopterë të rinj nga Rusia

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, inspektoi të premten pranimin e helikopterëve të rinj të forcave serbe, përfshirë edhe katër helikopterë rusë Mi-35. Në një ceremoni në bazën ajrore në Beograd, ai...

U zu poshtë nga makina/ Identifikohet viktima e aksidentit në Korçë (EMRI)

Aktualitet

U zu poshtë nga makina/ Identifikohet viktima e aksidentit në Korçë (EMRI)

      Një aksident tragjik u regjistrua mbrëmjen e sotme në aksin rrugor Korçë-Maliq, ku si pasojë gjeti vdekjen një person. Viktima është identifikuar si Mikel Bode 37-vjeç, banues në fshatin Orman.   Sipas...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!