Zotin e paçim në ndihmë!?...

Diel, 22 Mars 2020 13:08

Nga Skënder MULLIQI

A ka më turp së të thurën skenare kaq të errëta? Sigurisht së gjëra të tilla nuk i bënë asnjë njeri që i ka dy trohë mend në kokë. Tash koronavirusi, si keqe e madhe e njerëzimit në këtë fillim shekull, kriza globale , kriza jonë e madhe ekonomike, kriza politike pa na u nda qe 20 vite, varferia, korrupcioni , largime nga Kosova, e shume qka tjetër, zor të mbahën të gjitha këto mbi supe. Një vend që mezi e pa dritën e lirisë pas 90 viteve më shumë sakrifica, është si ba si hon. E nga kush?  Nga vete shqiptarët, si armiku më i madh e vetvetës, siq ka thënë Konica i madh.Hasmit njeriu i ruhet kush do qoftë ai. Po tash nga kush te ruhemi? Nga vetja jonë ! Nuk besojë së në këtë gjendje lufte më një lengatë si Koronavirusi, do të kishte vepruar kush tjetwr në botë në këtë menyrë .Në vend së më u mobilizuar i madh e vogël kunder kësaj murtaje , në po mobilizohemi kunder njeri-tjetrit sikur mos të ishim vëllëzer, po si të ishim hasma . Të kërkohet të rrëzohet një qeveri e sapo formuar, kjo nuk ka shpjegim. .Gjithë ky orkestrim si në kor, kunder një qeverie apo kunder Kurtit, po kjo është më shumë së marrëzi more. Në këtë kohë, kur na nevoitet uniteti, solidariteti dhe ndihma karshi njerëzve tanë në nevojë , si të arsyetohen veprimet e tilla ?! Nuk bëhët fjalë tash kush është në pushtet, por kushdo që do të ishte , nuk bëhën more këso veprimesh që na bëjnë përrallën e Zotit para botës demokratike. Po sigurisht ata thonë vet me vete, hej medet po këta nuk paskan merituar ndihmen tonë, së dy lidhje me pocerekë të krese nuk i paskan më ndërtu shtet?!Ne secilin shtet ka probleme të natyrave të ndryshme , por jo probleme çfarë po i prodhojmë ne, në këtë kohë të pa kohë. Kosova është vendlindja e të gjithëve . Po i ngim miqët dhe armiqët më këto budallakina , e më shumë më poshtërsina tona. E pa shpjegueshme kjo sjellje ?! Kujtonu mirë , e vene gishtin në kokë ,së Kurti është shqiptarë para së gjithash dhe atdhetare.Nuk dua të flasë këtu për pikëpamjet e tija ideoligjike, së sna duhet gjë ajo pune . Me mirë është të rreshtoheni fort kunder Vuçiçit e shumë vuqiqëve, të cilët qdo orë, minutë dhe ditë bëjnë plane për ta coptuar apo ripushtuar Kosovën. Atdhetarizmi nuk matet vëtem në një periudhë kohore. Zotin e paqim në ndihmë ..?!

Modifikuar më Diel, 22 Mars 2020 13:12

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Basketbollisti i NBA shërohet nga Koronavirusi

Sport

Basketbollisti i NBA shërohet nga Koronavirusi

Ylli i Boston Celtics, Marcus Smart, i cili testoi pozitiv për COVID-19 dy javë më parë, është shëruar plotësisht.“I lirë nga Koronavirus që nga dy ditë më parë. Shëruar nga...

Ja si do jetë moti sot dhe 4 ditët e ardhshme

Moti

Ja si do jetë moti sot dhe 4 ditët e ardhshme

Më poshtë po ju njohim se si do të jenë kushtet meteorologjike për javën që presim. Dita e sotme do të ndikohet nga kushte atmosferike relativisht të paqendrueshme, reshjet e shiut...

19-vjeçari vdes në Londër/ Flet tezja: Kishte dhimbje gjoksi, i thanë se është thjesht një grip i keq

Kronikë

19-vjeçari vdes në Londër/ Flet tezja: Kishte dhimbje gjoksi, i thanë se është thjesht një grip i keq

Luca Di Nicola ishte një 19-vjeçar me origjinë nga provinca e Teramos në Itali, i cili vdiq në 24 mars në Londër. Shkak i vdekjes dyshohet të jetë bërë koronavirusi...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!