Në Kosovë plaçkitja është bërë model i jetës?!

Diel, 03 May 2020 19:09

Nga Skënder MULLIQI

Çka të shkruan dhe çka të vepron njeriu,nese dëshirojmë më qenë në rregull së pari më vetën,duhet të kthehemi të populli.T'i kthehemi popullit, së asgjë të mirë nuk pamë deri më tash,”pos një vrime në fund të tunelit”. Edhe kjo dritë mund të errësohet një ditë, nese populli nuk zgjohet nga kllapia .

Së pari ishte dashur t'i shërojmë budallakinat tona dhe t'i kthehemi idesë të së drejtës tonë , dhe të barazisë ekonomike. Kjo do t'i forconte edhe themelet e shtetit ligjor dhe demokratik.Do të bënte jetën shumë më të mirë , në këtë vend kur plaqkitja është bërë model i jetës.

Nese bëjmë punë të mira për vendin tonë , i hapim përspektivat tona. Na i mbyllen deri më sot përspektivat tona, njerëzit të cilët erdhën si yryshnik në pushtet.U pasuruan aq shumë sa ngadalë Kosova po mbetet pa shtresën e mesme . Kjo ketegori e njerëzve u bënë milionerë , e shumëca kan mbetur njerëz anonim , të varfër, vetëm si numër.

Këta pasanikë më para të plaçkitura të popullit, nuk e dinë as vete sa pasuri posedojnë?! Njerëzit janë pasuruar në botë në mënyra të ndryshme, por edhe kan preferuar të bëhën filantrop. Këta njerëz “tanë” të politikës, hapin e parë që e kan ba, ka qenë grabitja sa më e madhe e të mirave materjale.

Ata të cilët vrapojnë pas pasurisë, natyrisht së në këtë marshim bëhën edhe kriminelë, narko mafioz, shfercer, pronar të firmave të ndryshme , larës të parasë, jo larës të dritarëve.Këta nuk kan preferuar më qenë sorte e kriminelëve , gjeparoshëve dhe baniditëve të vegjël rrugësh.

Politikanët “tanë” janë bërë artistë estradash, pronar të medieve…!”Tanët” janë edhe luftetarë të demokracisë dhe të drejtave dhe lirive njerëzore, luftetarë për të gjitha, dhe për gjithçka!Kush në të vertetë janë”tanët”, populli apo pushtetarët ?Sigurisht së të parët po, se janë shumica, kurse të dytët, edhe këta janë “tanët”…?!

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

U akuzua për përdhunim/ Lihet i lirë shefi i Policisë së Fushë-Arrëzit

Aktualitet

U akuzua për përdhunim/ Lihet i lirë shefi i Policisë së Fushë-Arrëzit

Shefi i stacionit të Policisë në Fushë- Arrëz, Izmir Duraku i arrestuar për përdhunim të një të miture jetime në 2015 e cila do denonconte një abuzim seksual është liruar. Në atë...

72 viktima në 24 orë/ Vijon trendi zbritës në Itali

Globi

72 viktima në 24 orë/ Vijon trendi zbritës në Itali

72 viktima nga koronavirusi jnë 24 orët e fundit. Këto janë të dhënat të publikuara pak më parë nga Mbrojtja Civile Italiane. Sa i përket rasteve të reja, sot u regjistruan edhe...

Reforma Zgjedhore/ Ish-deputetja: Rama nuk e do ndryshimin e sistemit, duhet një studim i thelluar

Politikë

Reforma Zgjedhore/ Ish-deputetja: Rama nuk e do ndryshimin e sistemit, duhet një studim i thelluar

Ish-deputetja e LSI-së Silva Caka e ftuar në Fax News foli ne lidhje me marrëveshjen për Refromën Zgjedhore, ku ndër të tjera foli edhe për ndryshimin e sistemit. Caka u shpreh...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!