Shpallen rezultatet e para jozyrtare në Maqedoninë e Veriut, LSDM fiton zgjedhjet me 12 mijë vota më shumë sesa VMRO- DPMNE

E Enjte, 16 July 2020 20:38

Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve në Maqedoninë e Veriut ka shpallur rezultatin jozyrtar fillestar të zgjedhjeve që nxjerrin si fituese partinë e Zoran Zaev, LSDM me 327 mijë e 329 vota. Në vend të dytë ndjek VMRO- DPMNE me 12 mijë vota më pak, saktësisht 315 mijë e 343 vota.


Ndërkohë nga partitë shqiptare konfirmohet fituese BDI me 104 mijë vota, ndjekur nga ASH- AAA me 81 mijë dhe PDSH me 12 mijë e 891 vota. Edhe mandatet janë po ato që janë kalkuluar gjatë gjithë ditës, LSDM 46, VMRO 44, BDI 15, AAA- ASH 12, PDSH 1, e Majta 2.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Korçë, varfëri ulëritëse/ DENONCIMI i koordinatorit të LSI: Babëzia e rilindjes nuk njeh kufij

Politikë

Korçë, varfëri ulëritëse/ DENONCIMI i koordinatorit të LSI: Babëzia e rilindjes nuk njeh kufij

  Nga Petrika MELE, koordinator i LSI-Korçë Varfëri ulëritëse dhe infrastrukturë mesjetare vetëm 1 km larg Korçës! Ujrat e zeza dhe mbetjet urbane janë makthi i përditshëm i banorëve. Mungesa e ujit të pijshëm...

Korce/Braimllari:Banorët pa ujë e pa rrugë nga qeverisja klienteliste e Ramës

Politikë

Korce/Braimllari:Banorët pa ujë e pa rrugë nga qeverisja klienteliste e Ramës

  Sekretari i Përgjithshëm i LSI-së, Endrit Braimllari prej disa ditësh është zhvendosur në Korçë, sipas së cilit është braktisur nga qeveria, nga ku denoncon problemet e shumta që hasin banorët. Këtë...

Caka: Efekti domino i korrupsionit të Rilindjes, mijëra qytetarë pa punë

Politikë

Caka: Efekti domino i korrupsionit të Rilindjes, mijëra qytetarë pa punë

  Ish-deputetja e LSI-së, Silva Caka, ka komentuar një raport nga Zëri i Amerikës, i cili analizon tre krizat me të cilat po përballet vendi. Sipas saj, korrupsioni i qeveria ”Rama”...