Serbia po vuan mungesën e forcës së punës, Vuçiç: Po punësohen shqiptarët

E Enjte, 19 Prill 2018 11:02

Serbia po përballet me mungesën e krahut të punës dhe kjo ka sjellë që të punësojë gjithnjë e më shumë shqiptarë.

“Vendi po përballet tashmë me një mungesë të forcës së punës, “edhe pse shumë nuk më besojnë mua”, ka deklaruar presidenti serb Aleksander Vuçiç, gjatë një interviste televizive, raporton "B92".

Ai ka shtuar se gjatë një vizite te një kantier ndërtimi në një lagje në Beograd, ka vënë re se punëtorët atje “nuk flisnin gjuhën serbe”.

Më pas, presidenti tha se, këta ishin shqiptarë nga Maqedonia.

Vuçiç tha se gjithashtu ka parë shqiptarë të punojnë edhe nën vende të tjera ndërtimi në Serbi, siç janë autostradat dhe tunelet. “Sepse nuk kemi punëtorë të mjaftueshëm”, sipas tij, njofton scan.tv.

Në të njëjtën intervistë, Vuçiç njoftoi se borxhi publik i Serbisë do të jetë nën 52% të PBB-së, pra në ndër më të ultit në rajon, ndërkohë që buxheti i shtetit ka patur një tepricë për tre vite radhazi.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

Aktualitet

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

  Aktori i mirënjohur Zef Deda ka folur hapur për mënyrën e aktrimit të artistëve të rinj sot. Ai është shprehur se sot aktorët nuk bëjnë për të qeshur pasi libretisti që...

KLGJ:Ardian Dvorani pa mandat nga viti 2014

Politikë

KLGJ:Ardian Dvorani pa mandat nga viti 2014

  Këshilli i Lartë Gjyqësor ka publikuar dje vendimin për largimin nga detyra të anëtarit të Gjykatës së Lartë, Ardian Dvorani. Vendimi për Dvoranin u mor më 11 qershor, ndërsa dje...

EKSKLUZIVE/“I fortë bëhesh kur paguan, Europa e shqiptarëve është një gënjeshtër…”, Takaj: Skënderbeun nuk e lë edhe nëse vendimi…

Sport

EKSKLUZIVE/“I fortë bëhesh kur paguan, Europa e shqiptarëve është një gënjeshtër…”, Takaj: Skënderbeun nuk e lë edhe nëse vendimi…

Qershori pritej të ishte muaji vendimtar për të ardhmen e Skënderbeut, por tani jemi futur në korrik dhe ankthi në klubin korçar po shtohet. Vendimi nga Gjykata Federale e Zvicrës...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!