Spanjë/ Gazeta “El Pais”: Veto ndaj propozimit për Kosovën në Samitin e Sofjes

Hënë, 23 Prill 2018 16:26

Spanja ka vënë veto në propozim tekstin e Deklaratës së përbashkët të planifikuar për publikim gjatës Samitit të Sofjes ndërmjet Bashkimit Europian dhe vendeve të Ballkanit Perëndimor, shkruan gazeta spanjolle El Pais.

Siç theksohet, arsye për këtë nuk është politika e jashtme e BE-së, por qëllimi “është që emri dhe nënshkrim i Marian Rajoy të mos gjendet në dokumentin e njëjtë dhe në nivelin e njëjtë me liderin e Kosovës”, pavarësinë e të cilës Spanja nuk e njeh.

Gazeta spanjolle, të cilën e citojnë mediat e Beogradit, thekson se kjo informatë është konfirmuar nga shumë burime diplomatike dhe se Rajoy me siguri do ta braktisë Bullgarinë dhe samtin pra se ai të fillojë me përfaqësuesit më të lartë të Shqipërisë, Kosovës, Malit të Zi, Maqedonisë, Bosnjë e Hercegovinës dhe Serbisë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

Aktualitet

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

  Aktori i mirënjohur Zef Deda ka folur hapur për mënyrën e aktrimit të artistëve të rinj sot. Ai është shprehur se sot aktorët nuk bëjnë për të qeshur pasi libretisti që...

KLGJ:Ardian Dvorani pa mandat nga viti 2014

Politikë

KLGJ:Ardian Dvorani pa mandat nga viti 2014

  Këshilli i Lartë Gjyqësor ka publikuar dje vendimin për largimin nga detyra të anëtarit të Gjykatës së Lartë, Ardian Dvorani. Vendimi për Dvoranin u mor më 11 qershor, ndërsa dje...

EKSKLUZIVE/“I fortë bëhesh kur paguan, Europa e shqiptarëve është një gënjeshtër…”, Takaj: Skënderbeun nuk e lë edhe nëse vendimi…

Sport

EKSKLUZIVE/“I fortë bëhesh kur paguan, Europa e shqiptarëve është një gënjeshtër…”, Takaj: Skënderbeun nuk e lë edhe nëse vendimi…

Qershori pritej të ishte muaji vendimtar për të ardhmen e Skënderbeut, por tani jemi futur në korrik dhe ankthi në klubin korçar po shtohet. Vendimi nga Gjykata Federale e Zvicrës...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!