22 fotot/Ferrari më unik e domethënës ndonjëherë, F40

Hënë, 12 November 2018 14:37

I ndërtuar për të festuar 40-vjetorin e Ferrarit, F40 do të qëndrojë gjithmonë në historinë e super veturave për shumë arsye.

Në kohën e lansimit të tij më 1987-n, ishte më e shpejta, më e fuqishmja e më e shtrenjta e asaj kohe. F40 prezantonte edhe veturën e re të fundit të bërë nga themeluesi i kompanisë, Enzo Ferrari, transmeton koha.net.
Jo vetëm kaq, por ishte modeli i parë serik që kishte trupin e ndërtuar kryesisht nga materialet e përbëra, sepse pjesa e përparme e ajo e pasme ishin tejet të mëdha, kështu që F40 përbëhej vetëm nga 11 panele në të gjithë trupin.

Ferrari ka prodhuar vetëm 400 njësi të F40 origjinal, pastaj në vitin 1992 ka prodhuar edhe 1,300 ekzemplarë të tjerë.

 

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rrezikojnë falimentimin!Rita Ora dhe Dua Lipa kërkojnë ndihmë

Lifestyle

Rrezikojnë falimentimin!Rita Ora dhe Dua Lipa kërkojnë ndihmë

Dy këngëtaret e famshme shqiptare, Dua Lipa dhe Rita Ora, u janë bashkuar kolegëve Ed Sheeran, The Rolling Stones, Sir Paul McCartney dhe 1.500 këngëtarëve të tjerë, për të nënshkruar...

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

Kronikë

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

  TIRANANjë aksident me vdekje ka ndodhur në rrugën e Zallbastarit në Tiranë teksa ka ndërruar jetë një pasagjer 24- vjeçar. Saktësisht, një mjet ka dalë nga rruga tek vendi I quajtur...

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

Aktualitet

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

  Aktori i mirënjohur Zef Deda ka folur hapur për mënyrën e aktrimit të artistëve të rinj sot. Ai është shprehur se sot aktorët nuk bëjnë për të qeshur pasi libretisti që...

Sondazh

Nothing found!