Peqini drejt braktisjes

E mërkurë, 02 Janar 2019 16:53

Peqini është një ndër qytetet që po shkon drejt braktisjes. Mungesa e zhvillimit dhe punësimit ka shuar shpresat për të rinjtë e këtij qyteti prej 10 mijë banorësh. I harruar nga qeverisjet, sot rrugët e këtij qyteti duken të boshatisura.

"Punë private ka shumë pak, ndonjë kamarier, gjë e vdekur fare".

"Pa punë, edhe qytetarët që janë këtu janë zëvendësuar me fshatarë.Kemi mbetur vetëm si jabanxhinj, pensionistët".

"Po ikin përditë, ku mbahet familja me 50 mijë lekë?"

Kryetari i bashkisë, Sajmir Hasalla, shprehet se Peqini është lënë në harresë nga pushteti qëndror.

Sajmir Hasalla: Rilindja urbane akoma nuk ka ardhur në bashkinë e Peqinit, kemi shpresa dhe fjalë të mira që mund të bëhet para zgjedhjeve të ardhshme. Unë jam besimplotë.

Edhe pse një qytet që mbart vlera historike, sot ndjehet i braktisur nga pushteti qëndror, por edhe nga të rinjtë që duan të largohen nga ky qytet për një jetë më të mirë.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Mira Murati gruaja e parë shqiptare emërohet CEO e OpenAI (inteligjenca artificiale)

Politikë

Mira Murati gruaja e parë shqiptare emërohet CEO e OpenAI (inteligjenca artificiale)

Bordi i drejtorëve të OpenAI shprehet në një njoftim, se Sam Altman do të largohet si CEO dhe do të zëvendësohet nga shefja e teknologjisë, shqiptarja Mira Murati. Kompania tha se kreu “një proces...

Humb jetën ylli i serialit ‘Friends’, u mbyt aksidentalisht në shtëpinë e tij

Kronikë

Humb jetën ylli i serialit ‘Friends’, u mbyt aksidentalisht në shtëpinë e tij

Një nga aktorët më të mirë, dhe yjet ‘Friends’ Mattheë Perry i njohur në seriah si ‘Chandler’, ka humbur jetën aksidentalisht në shtëpinë e tij. Burimet nga policia thanë se, rreth...

Mariela Shkurta: Veprime te turpshme, qe tregojne haptazi se si funksionon drejtesia ne vend.

Politikë

Mariela Shkurta: Veprime te turpshme, qe tregojne haptazi se si funksionon drejtesia ne vend.

Nga Mariela Shkurta: Veprime te turpshme, qe tregojne haptazi se si funksionon drejtesia ne vend. Sot, bashkeshortit te ministres Xhacka iu sekuestrua trualli, por ish-deputeti i PS vijon te mbetet njeri i...