Kërcënimi me vdekje i gazetarit izraelit, përlotet ministrja

E mërkurë, 23 Janar 2019 21:10

Në një dokumentar të shfaqur paraqitet duke qarë ministrja e Punëve të Jashtme e Suedisë, Margot Wallström, pasi ka lexuar artikullin e vitit të kaluar ku gazetari izraelit Zvi Zameret e kërcënon atë.

Televizioni shtetëror i Suedisë, SVT, ka transmetuar një dokumentar për periudhën 4-vjeçare të punës së ministres Wallström, por pjesa që më së shumti ka tërhequr vëmendjen ka qenë ajo kur nga ana e gazetarit izraelit është shpallur armik i hebrenjve dhe është kërcënuar për vdekje.

“Disa prej palestinezëve të cilët ekzekutohen në mënyrë joligjore nga Izraeli mbrojnë veten me thikë”, ishin deklaratat e ministres Wallström, të cilat ishin pjesë e dokumentarit ku theksohej se deklaratat në fjalë kanë shkaktuar krizë mes dy vendeve.

Në dokumentar mund të shihet se si ministrja qan pasi që nga këshilltarët e saj mëson se gazetari izraelit kërcënon dhe lexon artikullin në fjalë.

Më pas ajo tregon se nuk dekurajohet dhe nuk trembet nga kërcënimet në jetën dhe punën e përditshme të saj.

“Nuk pendohem nga gjërat që kam bërë. Kërcënimet nuk mund të më dekurajojnë”, thotë Wallström.

Gazetari izraelit Zvi Zameret, pas deklaratës së ministres Wallström, në artikullin e gazetës me opinion djathtist Makor Rishon, kishte shkruar se si ndërmjetësuesi suedez i Kombeve të Bashkuara (OKB) në Kuds, konti Folke Bernadotte, ishte vrarë në vitin 1948 nga djathtistët ekstrem.

Login to post comments

Lajmet e fundit

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Media

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Flet Era Xhabafti, zv.menaxhere e përgjithshme e kompanisë “Mini Invest Albania”   Ndonëse pandemia ka ndikuar në kërkesën për më shumë komoditet, kërkesat janë që edhe rehatia të jetë me marka. Kështu shprehet...

Çfarë do bëhet me dosjen ‘Xibraka’!

Politikë

Çfarë do bëhet me dosjen ‘Xibraka’!

Nga Flamur Vezaj: Dosja ‘XIBRAKA’ nuk ka vetëm emrin e Olsi Ramës! Aty ka edhe plot te tjerë, te njohur e te panjohur, biznesmen, ndërtues, kriminel e krerë bandash qe veprojnë akoma...

Dosja ‘5D’/ Zef Preçi: Skemë e ngjashme me inceneratorët, djajtë kanë dalë nga shishja

Politikë

Dosja ‘5D’/ Zef Preçi: Skemë e ngjashme me inceneratorët, djajtë kanë dalë nga shishja

Eksperti i ekonomisë, Zef Preçi, e konsideroi si një skemë të ngjashme me atë të inceneratorëve, atë të krijuar nga drejtorët e Erion Veliajt me kompaninë ‘5D’. Për emisionin “Task Force”...