Mollët e Korçës kalben në pemë

Saturday, 09 February 2019 17:50

Në fshatrat Polenë, Dersnik dhe Voskop të Korcës, fermerët i lanë mollët të kalben në pemë!

"70 % e fermerëve thonë se djersa dhe mundi i gjithë vitit ka vajtur dëm" informon gazetarja e Ora News Lediona Dervishaj.

Në Polenë, kultivuesit e mollës thonë se kjo situatë nuk u kishte ndodhur më parë.

"Jemi në pikë të hallit. Asgjë nuk shkon dhe nuk dimë si do të verë filli" thotë një fermer

Çmimi sipas tyre i papërfillshëm për mollën, nuk ia vlente as për ta vjelur nga pema.

Ndaj një pjesë e mirë e prodhimit u kalb.

Edhe ajo pjesë e prodhimit që është vjelur, fermerët thonë se nuk po shitet. Tregtarët u japin çmim qesharak, sipas tyre, ndërkohë që në tregjet e qyteteve të tjera i njejti produkt kushton disa herë më shumë

"Molla shitet përsëri me cmim të lartë dhe fitimin e marrin tregtarët" thotë një fermer

Për vite me radhë, fermerët e zonës u orientuan drejt frutikulturës. Mbollën me dhjetra hektarë tokë me mollë, por tashmë kanë nisur ti presin.

Fermerët e cilësojnë një vit ters, ku sipas pretendimeve nuk kanë nxjerrë as kostot, ndërsa fajësojnë strukturat e shtetit për mungesën e politikave për mbështetjen e prodhimit vendas.

Modifikuar më Saturday, 09 February 2019 17:50

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

220 të sëmurë aktivë, ja si është gjendja e pacientëve në spital

Aktualitet

220 të sëmurë aktivë, ja si është gjendja e pacientëve në spital

Prej dy ditësh numri i rasteve aktive me koronavirus në vendin tonë është rritur. Deri më tani numri i personave aktivë me koronavirus në vendin tonë është 220 raste, kryesisht...

Tragjike në Mamurras, gruaja e ish-boksierit gjendet e djegur në banesë (VIDEO)

Aktualitet

Tragjike në Mamurras, gruaja e ish-boksierit gjendet e djegur në banesë (VIDEO)

Një ngjarje tragjike ka ndodhur sot në Mamurras, ku një 69-vjeçare është gjetur e djegur në banesën e saj, ku jetonte e vetme. Gazetari Elidon Ndreka raporton për ‘BalkanWeb’ se viktima, Gjelina Hoti...

Dërguan afër 4 ton drogë nga Shqipëria në Itali, në pranga shqiptarë e italianë

Kronikë

Dërguan afër 4 ton drogë nga Shqipëria në Itali, në pranga shqiptarë e italianë

BRINDIZI / LECEGuardia Di Finanza e Brindizit në bashkëpunim me Antimafian Italiane të Leces kanë përfunduar me sukses sot në mëngjes operacionin e quajtur “San Silvestro 2018”, që ka cuar...

Sondazh

Nothing found!