Denoncimi/ Si u manipuluan nga Rama, tenderat e koncesioneve

Tuesday, 04 June 2019 19:22

Gazetari Klodian Tomorri ka bërë publike manipulime të reja të qeverisë së Edi Ramës në lidhje me koncesionet e reja që parashikon të japë për miqtë e tij.

Me një status në Facebook, Tomorri shkruan se Rama i ka bërë kriteret të veçanta, rast pas rasti, duke shkelur çdo ligj të vendit.

Sipas tij, këto koncesione nuk kanë nevojë për hetim, me qëllim zbulimin e shkeljeve të rënda, pasi shkeljet e bëra janë të hapura.

Denoncimi i plotë i gazetarit Klodian Tomorri:

Kjo puna e koncesioneve s’ka nevoje per hetim fare.

Shikoni vetem kriteret e tenderave si i kane bere.

Tek Orikum-Dukat e kane bere:

Xhiro kumulative e shoqerise ne 3 vitet e fundit duhet te jete sa 50 per qind e kostos se ndertimit te rruges.

(Kostoja e rruges 7 mld- Xhiro e koncesionarit 4 mld)

Tek Milot Balldrene e kane bere ndryshe: Xhiro kumulative e shoqerise ne 5 vitet e fundit duhet te jete sa 30 per qind e kostos se ndertimit te rruges.

(kosto e rruges 20 mld leke- xhiro e koncesionarit 6.8 miliarde). Fiks ne koke.

Besoj, arsyeja se pse e kane bere 30 per qind per 5 vite dhe jo 50 per qind ne 3 vite eshte e qarte. Po ta benin si e para nuk plotesoheshin dot kriteret nga fituesi. Kostum me porosi.

Te Teatri e kane bere: Xhiro kumulative e shoqerise ne 3 vitet e fundit duhet te jete sa 40 per qind e vleres se investimit. Pervec kesaj, kane vene dhe kusht qe fituesi duhet te kete arritur marreveshjes me pronaret e 40 per qind te tokave private perreth. Tokt i ka vetem njeri aty, tenderi behet kot. Kostum me porosi.

Ne tre prokurime, me te njejten formule, me te njejtin instrument, me gjithcka identike jane vene tre kritere te ndryshme. Te njeri 50 per qind per 3 vjet, te tjetri 30 per qind per 5 vjet, tek i treti 40 per qind per 3 vjet.

Shyqyr Zotit qe s’kemi ndonje cerek prokurori me seder se ne do na kishte gjetur gjema. Vetem me nje pyetje; Pse jane bere ndryshe keto kriteret do na keputej gjysma e shtetit. Tani do ishim ne anarki.

Na ka pare Zoti.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

FOTO-EMRI/ Valëviti flamurin shqiptar, Mali i Zi dëbon dhe gjobit 64-vjeçarin nga Shkodra

Aktualitet

FOTO-EMRI/ Valëviti flamurin shqiptar, Mali i Zi dëbon dhe gjobit 64-vjeçarin nga Shkodra

Policia në Tivar paraqiti kërkesë për fillimin e procedurave ndaj shtetasit Irfan Domnori, 64-vjeç, nga Shkodra, njofton Drejtoria e Policisë e Malit të Zi, trasnmeton Ulqini Online. Shtetasi nga Shqipëria është dënuar me...

Mungon në Tiranë, Benzema nis luftë të re me Francën: “Më lini të luaj me Algjerinë”

Sport

Mungon në Tiranë, Benzema nis luftë të re me Francën: “Më lini të luaj me Algjerinë”

Në mbrëmje, në Shqipëri, Didier Deschamps do të festojë pankinën e 100 si trajner i Francës. E gjithnjë, pa sulmuesin më të mirë francez të historisë së Real Madrid në...

Event festiv apo shtetrrethim në ”Arenën Kombëtare”? Policia pengon hyrjen e gazetarëve

Aktualitet

Event festiv apo shtetrrethim në ”Arenën Kombëtare”? Policia pengon hyrjen e gazetarëve

Ndeshja Shqipëri Francë do akoma disa orë të fillojë, por masat e sigurisë në stadiumin “Air Albania” po bëhen gjithmonë e më shtrënguese. Forca të shumta policia po rrethojnë impiantin e...

Sondazh

Nothing found!