Video/ Prodhuesi i armëve nxjerr në rrugë makinën “Batman”

Tuesday, 13 August 2019 21:20

Jemi mësuar të marrim armë luftarake prej tij, por që prej ditës së sotme, prodhuesi i njohur i Kallashnikovit në Rusi do të prodhojë edhe makina elektrike.

Makina e pagëzuar me emrin “OVUM” ngjan me personazhin e filmave, Batman dhe për këtë fakt, admirues të shumtë e kanë konsideruar si Batmobile, për shkak edhe të ngjyrës dhe modelit të pakuptimtë.

Automjeti ka një motor elektrik prej 68 kuajsh fuqi dhe mund të arrijë një shpejtësi deri në 80 km/ orë. Bateria e saj e përmirësuar e lejon atë të përshkruajë një distancë prej 150 kilometrash. Kallashnikov e sheh OVUM si një makinë për një mjedis urban, i cili shpjegon madhësinë e tij kompakte. Elektromobusi peshon vetëm 650 kg, është 3.4 metra i gjatë dhe 1.5 metra i gjerë.

Siguria është gjithashtu një karakteristikë e rëndësishme, me prodhuesin që nënvizon rrezikun e ulët të zjarrit dhe shpërthimit të automjetit elektronik në rast të një aksidenti. Sa i përket dizajnit, është vërtet e lehtë të imagjinohet Batman pas timonit pasi OVUM ka shumë të përbashkët me mjetet e transportit të përdorura nga përsëritjet më të fundit të superheroit në filmin “Batman v Superman” dhe videogame “Arkham Knight”.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Visar Zhiti, letër nga SHBA-ja: Kujtomë edhe mua, kur më sulmoi ish-oficeri me armë...

Politikë

Visar Zhiti, letër nga SHBA-ja: Kujtomë edhe mua, kur më sulmoi ish-oficeri me armë...

Shkrimtari Visar Zhiti i ka derguar nje leter te gjate Agron Tufes, ish kreut te Institutit per Studimet dhe Pasojat e Krimeve të Komunizmit, qe prej ditesh tashme ndodhet me...

Polemika për ndarjen e tribunave, reagon Tirana: Policia nuk e merr përsipër ndeshjen…

Sport

Polemika për ndarjen e tribunave, reagon Tirana: Policia nuk e merr përsipër ndeshjen…

Të premten në orën 19:00, në “Air Albania”, do të luhet derbi i kryeqytetit, mes Partizanit dhe Tiranës.  Gjatë ditës sotme, Partizani ka publikuar çmimet e biletave dhe ndarjen e...

Solidariteti pas termetit, Haradinaj: Sot u kthyen në Shqipëri të strehuarit në kampin e Prizrenit

Aktualitet

Solidariteti pas termetit, Haradinaj: Sot u kthyen në Shqipëri të strehuarit në kampin e Prizrenit

Kryeministri në detyrë i Kosovës Ramush Haradinaj ka reaguar me një postim në faqen e tij në facebook pas kontributit të madh që dha Kosova në ndihmë të Shqipërisë pas...

Sondazh

Nothing found!