Katër mijë maturantë mbetës, provimi i parë më 27 gusht

Hënë, 26 August 2019 21:03

Vjeshta për maturantët do të nisë me 27 gusht me provimin e Gjuhës së Huaj. Janë rreth 4 mijë maturantë që nuk mundën të kalonin në qershor dhe deri në datën 6 shtator do të kenë mundësi të përsërisin provimet.

Në datën 1 shtator do të nisin regjistrimet në Universitet. Por jo të gjithë maturantët janë në pritje të pranimeve nga institucionet e arsimit të lartë.

Rreth 4 mijë prej tyre do të duhet të përsërisin provimet pasi në qershor rezultuan mbetës.

Vjeshta për maturantët mbetës nis më 27 gusht me provimin e Gjuhës së Huaj, pasuar nga ai i Gjuhës Shqipe për 30 gusht, në datën 3 shtator ata do t`i nënshtrohen testit të Matematikës dhe në datën 6 shtator Provimit me Zgjedhje.

Procesi do të jetë po i njëjtë dhe shkalla e vështirësisë po ashtu. Provimi do të zgjasë 2 orë e gjysmë dhe do të përbëhet nga 32 pyetje, nga të cilat rreth 20 me alternativë.

I vetmi ndryshim do të jetë vendi ku do të zhvillohet provimi. Më të pakët në numër, maturantët mund të grumbullohen në të njëjtin mjedis, por gjithmonë brenda qytetit të tyre.

Ata që do të kalojnë provimet dhe do ta kenë mesataren mbi 6.5 mund të aplikojnë për në Universitet në raundin e dytë.

Ndërkohë ditën e martë dekanët e katër fakulteteve të Universitetit të Tiranës do të mbajnë një konferencë për shtyp lidhur me pranimet në këtë institucion.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

U plagosën pasi fuoristrada ra në humnerë, katër persona në gjëndje të rëndë, transportohen drejt Traumës

Aktualitet

U plagosën pasi fuoristrada ra në humnerë, katër persona në gjëndje të rëndë, transportohen drejt Traumës

Katër të plagosur rëndë nga aksidenti në Gramsh do të transportohen drejt spitalit të Traumës në Tiranë.   Gazetari Shkëlzen Henkoja bën me dije se të aksidentuarit janë në gjëndje të rëndë...

Manchester City fiton duelin ndaj Leicester për vendin e dytë, Aguero humbi penalltinë por Jesus rekuperoi

Sport

Manchester City fiton duelin ndaj Leicester për vendin e dytë, Aguero humbi penalltinë por Jesus rekuperoi

Manchester City edhe pse shumë larg Liverpool në renditjen e Premier League i ka dhënë fund dilemave për vendin e dytë. ‘The Citizens’ kanë mposhtur Leicester City në shtëpinë e...

Dafina Zeqiri i shpreh dashurinë publikisht dj Geek

Show-biz

Dafina Zeqiri i shpreh dashurinë publikisht dj Geek

Dafina Zeqiri i ka shprehur dashurinë në publik partnerit të saj Dj Geek. Ka qenë vetë këngëtarja shqiptare ajo e cila ka publikuar një foto me partnerin duke u puthur...

Sondazh

Nothing found!