Fermerëve në Korçë u kalbet qepa, e hedhin në kanal

E mërkurë, 09 October 2019 17:53

Është tetor dhe kultivuesit e qepës në fushën e Korçës thonë se kanë hedhur dhjetëra kuintal në kanale. Fermerët thonë gjithashtu se prodhimi nisi të kalbej pasi e mblodhën nga ara. Për kërë gjendje ata fajësojnë farat, sipas tyre të skaduara. Ndaj kërkojnë më shumë kontrolle nga institucionet e bujqësisë.

Një fermer thotë se kjo situatë nuk i ka ndodhur asnjëherë në 13 vite që ai kultivon qepën.

"Si këtë vit nuk ka ndodhur asnjëherë. E ka fara brenda"

Fermerët thonë se këtë vit janë të humbur dhe do të duhet të marrin kredi për të paguar punëtorët, pasi shitjet nuk i mbulojnë shpenzimet.

"Kam hedhur 20 mln lekë, unë nuk marr dot lekët që të shlyej punëtorët. Tani do marr kredi në bankë që të paguaj punëtorët"

Mungesa e tregut për shitje, ndër vite i ka detyruar fermerët e Korçës të hedhin prodhimin bujqësor. Kjo ka bërë që disa prej tyre të heqin dorë nga toka.

"Që kur jam djegur nga kjo punë, i flaka dy vjet rresht nuk merrem më me këtë punë. Jam betuar dhe as për të ngrënë nuk kam mbjellë"

Më të njëjtën problematike në Korçë u përballën edhe fermerët që kultivuan patate, që u dëmtua nga krimbi i zi.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

E bujshme nga Gjermania, Xhaka kërkohet nga dy skuadrat rivale

Sport

E bujshme nga Gjermania, Xhaka kërkohet nga dy skuadrat rivale

Milan nuk është skuadra e vetme e interesuar për Granit Xhakën. Mesfushori shqiptar i kombëtares së Zvicrës duket se e ka caktuar tashmë të ardhmen. Konfliktet e fundit me tifozët dhe...

Askush nuk e ka bërë më parë, Mourinho do të provojë rekordin historik!

Sport

Askush nuk e ka bërë më parë, Mourinho do të provojë rekordin historik!

Jose Mourinho ka marrë drejtimin e Tottenham, duke zëvendësuar Mauricio Pochettinon. “Special One” e merr në një moment aspak të mirë ekipin e “gjelave”, pasi në Premier League, ata kanë...

E FUNDIT: Juventusi dërgon mjekun për të ndihmuar futbollin shqiptar!

Sport

E FUNDIT: Juventusi dërgon mjekun për të ndihmuar futbollin shqiptar!

Një ekspert i mjekësisë sportive për futbollin shqiptar! Nga "J-Medical", pra "Juventus Medical" në Torino te ambjentet e federatës shqiptare të futbollit, në seminar me përfaqësues stafesh mjekësore nga Kategoria...

Sondazh

Nothing found!