Ekspertët: Ekonomia e 2020, e brishtë! Problemet e punësimit dhe profesionet më të paguara

Tuesday, 07 Janar 2020 09:30

Viti i ri nis me probleme të vjetra, pasi qeveria ende nuk ka mbyllur bilancet e 2019-ës. Është e qartë se tërmeti i 26 nëntorit do të ndikojë në zhvillimin ekonomik kombëtar.

Sipas ekspertëve të fushës, ekonomia do të jetë e brishtë dhe pa pritshmëri të larta. Këtë mendim e kanë jo vetëm qytetarët, por edhe bizneset në kryeqytet.

Nga ana tjetër, edhe për vitin 2020 tregu i punësimit në Shqipëri do të gjendet mes kontrastesh të forta, ku mijëra të rinj kërkojnë një vend pune dhe ku një numër i lartë kompanish nuk gjejnë burime njerëzore të kualifikuara.

Gjithashtu profesione të reja po lindin në vend, ku pjesa më e madhe është e përqendruar në shkencat kompjuterike.

Login to post comments

Lajmet e fundit

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Media

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Flet Era Xhabafti, zv.menaxhere e përgjithshme e kompanisë “Mini Invest Albania”   Ndonëse pandemia ka ndikuar në kërkesën për më shumë komoditet, kërkesat janë që edhe rehatia të jetë me marka. Kështu shprehet...

Çfarë do bëhet me dosjen ‘Xibraka’!

Politikë

Çfarë do bëhet me dosjen ‘Xibraka’!

Nga Flamur Vezaj: Dosja ‘XIBRAKA’ nuk ka vetëm emrin e Olsi Ramës! Aty ka edhe plot te tjerë, te njohur e te panjohur, biznesmen, ndërtues, kriminel e krerë bandash qe veprojnë akoma...

Dosja ‘5D’/ Zef Preçi: Skemë e ngjashme me inceneratorët, djajtë kanë dalë nga shishja

Politikë

Dosja ‘5D’/ Zef Preçi: Skemë e ngjashme me inceneratorët, djajtë kanë dalë nga shishja

Eksperti i ekonomisë, Zef Preçi, e konsideroi si një skemë të ngjashme me atë të inceneratorëve, atë të krijuar nga drejtorët e Erion Veliajt me kompaninë ‘5D’. Për emisionin “Task Force”...