Roboti femër që do të fluturojë në hapësirë

Saturday, 25 Janar 2020 21:09

Roboti femër që do të fluturojë në hapësirë ​​këtë vit e zbuluar nga agjensia hapësinore e Indisë. India po planifikon të dërgojë në hapësirë ​​një robot “femër” humanoid. Humanoid në kërkim quhet Vyommitra dhe ajo mund të shkonte në misionin e saj më vonë këtë vit.

Shefi i Organizatës së Kërkimeve Hapësinore në Indi, Kailasavadivoo Sivan, e përshkroi Vyommitra si “gjysëm-humanoide” sepse roboti nuk ka këmbë. Sidoqoftë, ajo po përshkruhet si “një grua”, raporton “The Sun”.

Agjencia hapësinore e Indisë zbuloi prototipin e robotëve në një ngjarje mediatike në Bengaluru në Indi. Ngjarja u përdor për të shfaqur se si roboti mund të lëvizte.

Disa ekspertë kanë vënë në dyshim pse përdorimi i një roboti humanoid për të kontrolluar një mision pa pilot do të ishte më i mirë se sa të kesh një softuer që mund të programohet për të kontrolluar çelsa.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Maria Sharapova i thotë lamtumirë tenisit

Sport

Maria Sharapova i thotë lamtumirë tenisit

Tenistja me famë botërore, Maria Sharapova, ka njoftuar tërheqjen e saj nga tenisi në moshën 32-vjeçare. Numri 1 i tenisit në botë ka vuajtur prej disa kohësh nga probleme kronike...

Show-biz

Pejxhi Miller, vajza që jeton si bebe (FOTO)

Një grua shpenzon 230 paundë në muaj për pelena, për të mbajtur stilin e saj të jetës si një bebe. Pejxhi Miller e fillon çdo ditë duke u zgjuar në djepin...

Barcelona ka dy mënyra për Lautaron: klauzola e kontratës ose dy lojtarë

Sport

Barcelona ka dy mënyra për Lautaron: klauzola e kontratës ose dy lojtarë

Lautaro Martinez vazhdon të jetë objektivi i parë për sulmin e Barcelonës në prag të sezonit të ardhshëm. Klubi kampion i Spanjës ka gjetur tek “El Toro” zëvendësuesin ideal të...

Sondazh

Nothing found!