Egërsia e Erion Veliajt me shitësit ambulantë dhe çfarë ndodh në botë

E mërkurë, 18 Prill 2018 18:35

Policia Bashkiake e Erion Veliajt është kthyer në tmerr për shitësit ambulantë, ku jo vetëm që u sekuestron mallin, por edhe i dhunon. 

Dhunimi më i fundit i ushtarëve të Veliajt ishte para pak ditësh, ku një gruaje në mes të Tiranës i morën makinën e kokoshkave.

Për të mbrojtur punën me të cilën gruaje nxirrte bukën e gojës dhe ushqente fëmijët, ajo sulmoi policët e Bashkisë, të cilët nën pushtetin e uniformës nuk donin t’ia dinin për gruan. 

E gjithë ngjarja në fakt u shënua në sytë e vajzës së saj, ku ajo u tmerrua nga skena në fjalë.

 

Por çfarë ndodh në botë?

Edhe pse shumë herë thuhet mos na merrni shembuj nga SHBA, një gjë e tillë duhet bërë për të vënë në dukje dhunën e policëve të lali Erit, me përkujdesjen e policëve në SHBA ndaj shitësve ambulantë. 

Një video e publikuar së fundmi në rrjetet sociale, duken dy policë amerikanë që ndalojnë një grua, e cila bashkë me djalin e saj shiste në rrugë. Nuk iu vërsulën për t’i marrë mallin, nuk e dhunuan fizikisht, asgjë nga këto që bëjnë policët e lali Erit nuk ndodhi.

 

Por me qetësinë me të madhe dhe me një dhembshuri dhe respekt, ata folën për disa minuta me gruan dhe djalin, ndërsa në fund iu dhuruan një gjeli deti. 

Kjo gjë nuk ndodh vetëm në SHBA, por në shumicën e vendeve që demokracia funksion dhe respektin për njerëzit e varfër që punojnë për bukën e gojës është maksimal.

Vetëm në Tiranë, Erion Veliaj dhe Policia e tij, mendojnë se evazioni fiskal ndodh tek shitësit ambulantë, një çmendur që ka një arsye pse bëhet. 

Veliaj ka shumë bezdi nga të varfërit që punojnë me ndershmëri për bukën e gojës, ai është i dashuruar me klientët e tij biznesmenë, më të cilët ndërton kulla dhe merr përqindjen e tij. /55News.al/

Modifikuar më E mërkurë, 18 Prill 2018 18:42

Video

Login to post comments

Lajmet e fundit

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Media

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Flet Era Xhabafti, zv.menaxhere e përgjithshme e kompanisë “Mini Invest Albania”   Ndonëse pandemia ka ndikuar në kërkesën për më shumë komoditet, kërkesat janë që edhe rehatia të jetë me marka. Kështu shprehet...

Çfarë do bëhet me dosjen ‘Xibraka’!

Politikë

Çfarë do bëhet me dosjen ‘Xibraka’!

Nga Flamur Vezaj: Dosja ‘XIBRAKA’ nuk ka vetëm emrin e Olsi Ramës! Aty ka edhe plot te tjerë, te njohur e te panjohur, biznesmen, ndërtues, kriminel e krerë bandash qe veprojnë akoma...

Dosja ‘5D’/ Zef Preçi: Skemë e ngjashme me inceneratorët, djajtë kanë dalë nga shishja

Politikë

Dosja ‘5D’/ Zef Preçi: Skemë e ngjashme me inceneratorët, djajtë kanë dalë nga shishja

Eksperti i ekonomisë, Zef Preçi, e konsideroi si një skemë të ngjashme me atë të inceneratorëve, atë të krijuar nga drejtorët e Erion Veliajt me kompaninë ‘5D’. Për emisionin “Task Force”...