ALARMI: HACKERAT SHËNJESTROJNË HOTELET NË SARANDË DHE KSAMIL DUKE VJEDHUR KARTAT E KREDITIT

E mërkurë, 16 August 2023 19:53

 

Ditët e fundit hackerat kanë vënë në shenjestër hotelet në Sarandë dhe Ksamil, duke vjedhur të dhënat e kartave të kreditit dhe zbrazur llogaritë bankare. 

Kasim Cule, ekspert IT dhe mirëmbajtës rrjetesh rrëfen për Saranda Web skemën me të cilën bëhet vjedhja dhe jep sugjerimet si duhet të ruheni nga këto mashtime. 
 

Kasim Cule shpjegon se hackerat, pasi kanë gjetur shënjestrën e tyre nëpërmjet Booking, dërgojnë me e-mail dhe linqe në aplikacionet e rezervimeve. 

 

Disa nga e-mail dhe mesazheve të dërguara: 

 
 

Kasim Cule këshillon ndaj pronarëve, menaxherëve të sistemeve dhe recepsionistëve që në çdo rast që shikojnë një email të tillë, të mos klikojnë linkun ose folderin e dërguar, pasi menjëherë pas klikimit ju keni dorëzuar te hackerat të gjitha të dhënat e sistemit që kanë të bëjnë me kartat e kreditit, kompjuteri juaj do të bllokohet dhe hackerat kanë gjithë kohën e nevojshme për zbrazjen e llogarive bankare. 

Vetëm gjatë ditëve të fundit, sipas ekspertit, pre e mashtrimit kanë rënë disa hotele në Sarandë dhe Ksamil, diçka që krijon pasiguri dhe mosbesim te klientët e hoteleve.
Login to post comments

Lajmet e fundit

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Media

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Flet Era Xhabafti, zv.menaxhere e përgjithshme e kompanisë “Mini Invest Albania”   Ndonëse pandemia ka ndikuar në kërkesën për më shumë komoditet, kërkesat janë që edhe rehatia të jetë me marka. Kështu shprehet...

Çfarë do bëhet me dosjen ‘Xibraka’!

Politikë

Çfarë do bëhet me dosjen ‘Xibraka’!

Nga Flamur Vezaj: Dosja ‘XIBRAKA’ nuk ka vetëm emrin e Olsi Ramës! Aty ka edhe plot te tjerë, te njohur e te panjohur, biznesmen, ndërtues, kriminel e krerë bandash qe veprojnë akoma...

Dosja ‘5D’/ Zef Preçi: Skemë e ngjashme me inceneratorët, djajtë kanë dalë nga shishja

Politikë

Dosja ‘5D’/ Zef Preçi: Skemë e ngjashme me inceneratorët, djajtë kanë dalë nga shishja

Eksperti i ekonomisë, Zef Preçi, e konsideroi si një skemë të ngjashme me atë të inceneratorëve, atë të krijuar nga drejtorët e Erion Veliajt me kompaninë ‘5D’. Për emisionin “Task Force”...