×

Warning

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 61

Kumari dhe skedinat shtojnë divorcet

E mërkurë, 25 Prill 2018 20:33

Në një pikë bastesh në Korçë llogariten minimalisht 1000 skedina të luajtura në 24 orë ose e përkthyer në shifra kjo arrin vlerën 1 mln lekë të reja xhiro ditore.Në fundjavë por edhe në periudha të caktuara kjo shifër dyfishohet. Fenomeni shqetësues jo vetëm kërcënon ekonominë individuale, por është kthyer në një prej faktorëve kryesorë që po shkatërojnë familjen shqiptare duke u përkthyer në shifra divorcesh.

“Në krahasim me vitin që kaloi vihet re një rritje e lehtë e numrit të kërkesave për divorc. Vitin që kaloi gjithsej janë depozituar 405 kërkesa me objekt zgjidhje martese. Shumica e kërkesave vijnë edhe për shkak të debateve të vazhdueshme të cilat kanë të bëjnë me përdorimin e alkoolit si dhe me luajtjen e lojërave të fatit nga ana e bashkëshortit çka sjell rrjedhimisht vështirësi ekonomike edhe rëndim të gjendjes ekonomike,” shprehet Esmerald Xhafa, Kancelar i Gjykatës.

137 njësi bastesh sportive dhe lojëra fati kanë shtrirë aktivitetin e tyre në Korçë duke u vendosur jo vetëm në qytet por edhe fshatra. Përveç pozicionimit të pikave të basteve në zonat me të frekuentuara, kemi dhe shtimin e tyre më shumë sesa një, në zona të tilla.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Mira Murati gruaja e parë shqiptare emërohet CEO e OpenAI (inteligjenca artificiale)

Politikë

Mira Murati gruaja e parë shqiptare emërohet CEO e OpenAI (inteligjenca artificiale)

Bordi i drejtorëve të OpenAI shprehet në një njoftim, se Sam Altman do të largohet si CEO dhe do të zëvendësohet nga shefja e teknologjisë, shqiptarja Mira Murati. Kompania tha se kreu “një proces...

Humb jetën ylli i serialit ‘Friends’, u mbyt aksidentalisht në shtëpinë e tij

Kronikë

Humb jetën ylli i serialit ‘Friends’, u mbyt aksidentalisht në shtëpinë e tij

Një nga aktorët më të mirë, dhe yjet ‘Friends’ Mattheë Perry i njohur në seriah si ‘Chandler’, ka humbur jetën aksidentalisht në shtëpinë e tij. Burimet nga policia thanë se, rreth...

Mariela Shkurta: Veprime te turpshme, qe tregojne haptazi se si funksionon drejtesia ne vend.

Politikë

Mariela Shkurta: Veprime te turpshme, qe tregojne haptazi se si funksionon drejtesia ne vend.

Nga Mariela Shkurta: Veprime te turpshme, qe tregojne haptazi se si funksionon drejtesia ne vend. Sot, bashkeshortit te ministres Xhacka iu sekuestrua trualli, por ish-deputeti i PS vijon te mbetet njeri i...