Ky është momenti kur një grua shkatërron veturën sportive BMW i8.

Kujdestarja e fëmijëve të një çifti bashkëshortor të pasur kishte dashur ta realizojë ëndrrën e që të bënte një xhiro me modelin e ri të veturës sportive BMW i8.

Kështu pa u menduar dy herë u fut në veturën e pronarit për të cilin punonte, dhe në vend se të ecë përpara lloi të lëviz mbrapa, duke e goditur murin dhe shtyllën elektrike, transmeton “Tema”.

Kjo ngjarje e pazakontë ka ndodhur në afërsi të parkut Kmepton në qytetin e Johanesburgut në pjesën verilindore të Afrikës së Jugut. Sipas mediave lokale, pronarët e shtëpisë ishin në pushime, kur kujdestarja e fëmijëve të tyre përplasi dhe shkatërroi veturën e shtrenjtë. Kamerat e sigurisë të instaluara në shtëpi kanë filmuar momentin kur ndodhi aksidenti.

Shumica e nuseve do ta përtypnin dot idenë e shfaqjes së një tjetër vajze me fustan të bardhë në ditën e tyre të madhe.
Por për Emma Sparre-Newman, shfaqja e dikujt tjetër me fustan të bardhë e bëri dasmën e saj akoma më të veçantë.

Veçanërisht pasi ai që e kishte veshur ishte pikërisht bashkëshorti i saj, Ian Newman. 53-vjeçari ka pothuajse dy vite që vishet ekskluzivisht me veshje për femra, kështu që ajo e dinte që kjo ditë nuk mund të bënte përjashtim.

Dhe, kur shkuan për ta zgjedhur, ata ranë në dashuri me të njëjtin model fustani. Kështu, në dasmën e tyre në Las Vegas më 21 shtator, ata i thanë zotimet e tyre të kombinuar me njëri-tjetrin nga koka te këmbët

Emma dhe Ian u takuan në Festivalin e Pemës Larmer në Tollard Royal në Dorset në vitin 2014. Në vitin 2016 ata zbuluan që ishin të dy single dhe vendosën të dilnin.

Më vonë, ajo mësoi se Ian kishte një “altero ego” që quhej Diane. Në fillim u habit, por pastaj i tha: “Çkemi Diane, gëzohem që të njoh!”

Pas dy vjetësh së bashku, çifti filloi të planifikonte një udhëtim në Las Vegas dhe vendosën të martoheshin përderisa ishin atje.

 

Etiketat e veshjeve, ndërresave apo çfarëdo lloj pëlhure nuk japin të gjithë informacionin për të cilin mund të keni nevojë , por edhe nëse aty do të shkruhej imtësisht rreth procesit të larjes, tharjes apo hekurosjes sërish shumë prej nesh zgjedhin të bëjnë sipas mendjes së tyre sesa të ndjekin instruksionet. Por kur vjen puna tek jastëkët, as përvoja e as etikat s’do të mjaftonin sepse procesi i larjes së tyre është paksa i komplikuar e ndryshon nga lloji i jastëkut. 
Këto të fundit mund t’i lani në lavatriçe, por nëse i keni me pupla sigurohuni të fusni një top tenisi për të shmangur grumbullimin topa topa të puplave. 
Zgjidhni procesin e shkurtër, me ujë të ftohtë (gradacioni 30 gradë) dhe mos i jepni komandën e shtrydhjes. 
Jastëkët kërkojnë kohë më të gjatë për t’u tharë dhe nëse nuk thahen plotësisht do të mbajnë erë myk. Nxirrini në diell për më shumë se 24 orë!

pillow royalty free image 153746542 1539806510
Jastëkët anatomikë nuk mund të lahen në lavatriçe, pasi në këtë mënyrë do të shformohej sfungjeri, por mund t’i pastroni pluhurat dhe mikroorganizmat me fshesë korrenti. 
Gjithashtu mund t’i nxirrni në diell pa këllëfë për disa orë në mënyrë që të ajrosen. Burimi: GoodHouseKeeping

Nëse një foto flet sa 1,000 fjalë, ne duam që këto fjalë të jenë të kuptueshme, të “dëgjohen” nga të gjithë dhe të japin mesazhe të qarta! Nëse fotografia nuk transmeton asgjë, nuk ka ngjyra e jetë, është njësoj si të pëshpërisësh. Lee Eiseman, drejtoreshë ekzekutive në Pantone Color Institute zbulon ngjyrat më të bukura, ato më të gjalla dhe ngjyrat më të “këqija” për t’u veshur kur duam të bëjmë një foto të bukur.

Në një intervistë me "Ëhat Ëho Ëear", ajo shpjegoi se ngjyrat shumë të zbehta si pastel apo e bardha mund ta bëjnë subjektin të duket gati gati si një fantazmë e shpëlarë. Për fat të keq, kjo do të thotë se pulovra juaj e preferuar ngjyrë pudër e lehtë nuk është idealja për të shkrepur një foto që ia vlen të postohet!

alessandra ambrosio1

Nëse nuk doni të hiqni dorë nga ngjyrat sorbet sigurohuni të luani me ngjyrat e veshjeve të tjera për të krijuar kontrast.

Sa për ngjyrat që gjithmonë dalin bukur në foto? Eiseman sugjeron të kuqen e thellë ngjyrën turkuaz dhe çdo hije tjetër të familjes blu-e gjelbër. Por nëse ju jeni më shumë një vajzë neutrale, që pëlqen grinë dhe të zezën, sërisht jeni në rregull, sepse dhe këto ngjyra dalin mjaft mirë në foto.

rose quartz outfits

Çizmet deri tek kyçi nuk janë një tendencë, por një model që rikthehet çdo vjeshtë ! Çdo vit duket se ndryshon vetëm dizajni i këpucëve, pasi në thelb mbetet i njëjti model ! Qofshin me taka apo jo, me majë rrumbullake apo katrore, këto të fundit janë një MUST në garderobën tuaj! Living do të përmbledhë më poshtë disa outfite dhe disa këshilla mode që do u vijnë në ndihmë të gjitha femrave shtatshkurtër kur veshin këtë lloj këpuce
MOS zgjidhni çorape të gjata kur vishni çizme deri tek kyçi, veçanërisht kur janë të bardha ose me ngjyra të ndezura. 
Nëse sandalet e veshura me çorape kanë qenë një ndër tendencat më interesante të sezoneve të shkuara, kjo nuk do të thotë që çorapet nuk do të bien nga froni ! Me çizmet deri tek kyçi bëni mirë mos të eksperimentoni.

ankle boots with cropped trouser
Përthyeni xhinset
Nëse do të vishni xhinse të gjëra me një palë atlete, do t’ju dukej vetja e zhytur si në thes, por nëse do i kombinonit me një palë çizme deri tek kyçi, atëherë do të kishit të bënit me një outfit krejt tjetër! Përthyeni xhinset rreth 2 cm mbi çizme dhe do të krijoni iluzionin e këmbëve më të gjata. 
JO vetëm xhinset, por edhe pantallonat deri tek kyçi, qofshin të gjera apo të ngushta, do të rrinë mjaft mirë me një palë çizme të shkurtra. Mjafton të gjeni modelin përshtat formës së trupit. Ky link do t’ju ndihmojë.

ankle boots black tights
MOS vishni geta me ngjyra dhe çizme deri tek kyçi pasi rrezikoni të “shkurtoni” këmbët tuaja edhe më. Qendroni brenda një ngjyre për mos të krijuar ndrërprerje për syrin.

ankle boots with jeans

ankle boots with boyfriend jeans

Vendi i ëndrrave ekziston! Quhet Marinaleda dhe gjithçka është në perfeksion, nisur nga rrogat, interneti pa pagesë dhe shumë gjëra të tjera.

Qyteti i vogël në Andaluzi ka një sipërfaqe prej 25 km katrorë dhe rreth 2700 banorë.

Rrogat mesatare shkojnë në 1200 euro dhe në vendet ku zhvillohen aktivitetet sportive, mund të hysh pa pagesë.

Shumë spanjollë duan të shpërngulen në këtë qytet, sepse përveç të tjerash tërheq edhe shumë turistë nga bota.

Ndërsa pjesa tjetër e vendit po përballet me probleme të shumta, qytetarët e këtij qyteti treguan se njerëzit mund të jetojnë mirë, nëse çmojnë vlerat e vërteta dhe e organizojnë vetë jetën – harmoninë, bashkimin, ndihmën e ndërsjellë – janë këto që vlerësohen në këtë qytet. Qytetarët iu kundërvunë ashpër dhe i thanë jo vrapimit të çmendur pas fitimit dhe akumulimit të pasurisë, ashtu siç bëjnë bashkëkombësit e tyre.

Qytetarët vendosën që të flakin çdo gjë nga kapitalizmi i egër – në qytet, në vend të reklamave të bankave dhe markave të njohura si Coca Cola – ka art rrugësh në formë të grafiteve dhe muraleve me porosi për përkrahje dhe solidaritet, diçka të ngjashme me grafitet në Kubë dhe Venezuelë.

Rrugët janë emëruar me emra luftëtarësh të njohur për të drejtat e punëtorëve – Frederiko Garsia Lorka dhe Pablo Neruda janë disa prej tyre.

Ndërsa pjesa tjetër e Spanjës lufton kundër oligarkëve lokalë dhe bankave të huaja që kanë gllabëruar vendin, vendimet në këtë qytet merren në mënyrë demokratike, drejtpërdrejt nga qytetarët, në mbledhjet që mbahen pothuajse çdo javë dhe ku marrin pjesë rreth 300-400 njerëz.

Derisa shkalla e papunësisë në Spanjë ka shkuar 27 %, në Marinaleda është arritur punësimi i të gjithëve – të gjithë bëjnë punën që duan dhe marrin rrogë. Rroga mesatare mujore e të punësuarve është 1200 euro/muaj.

Kushdo që dëshiron të ndërtojë shtëpinë e tij mund ta bëjë këtë falas. Materialet dhe punëtorët e kualifikuar janë dhënë nga bashkia e qytetit, dhe lejimi bujar prej 192 metra katrorë do të thotë se shtëpitë janë të bollshme.

Familjet pastaj do të paguajnë vetëm 15 euro në muaj gjatë gjithë jetës së tyre, me marrëveshjen që shtëpia nuk mund të shitet për përfitime private

Doni të shkarkoni filmin tuaj të preferuar, por ngec herë pas here?

E njëjta gjë që ju edhe gjatë ngarkimit të fotografive në Facebook apo Instagram, atëherë këtu ka diçka që nuk shkon.

Mundohuni të rregulloni internetin tuaj në këto mënyra:

Sigurohuni që kompjuteri në shtëpi të lidhet me një kabllo. Ethernet, si në foton e mëposhtme për një performancë më të mirë, veçanërisht nëse mendoni se nuk e dini se çfarë po bëni. Kjo është për shkak se teli është një sistem i mbyllur ku variablat mund të kontrollohen. Wireless është një sistem i hapur dhe performanca ndryshon vazhdimisht.

Sigurohuni që ruteri të mos jetë shumë i vjetër. Për këtë mund të flisni me kompaninë që keni bërë abonimin e internetit. Ata do t’ju këshillojnë nëse problemin e ka ai apo jo.

Nuk besojmë që në ditët e sotme dikush ta ketë internetin me limit, por mund të qëllojë që jeni në fundin e abonimit dhe ai nuk është i shpejtë dhe nuk funksionon mirë. Kështu që mos e nënvlerësoni edhe këtë mundësi.

Një arsye tjetër e mosfunksionimit të mirë të internetit është energjia elektrike në shtëpi. Në qoftë se tensioni nuk është i fortë, atëherë dhe interneti nuk do të jetë i shpejtë.

Nëse keni hapur një adresë të caktuar, arsyeja pse nuk po hapet apo pse nuk ndërrohen faqet me shpejtësi varet nga numri i njerëzve që mund të jenë duke bërë të njëjtën gjë si ju në të njëjtën kohë.

Interferencat e objekteve të tjera të shtëpisë janë gjithashtu një arsye, si për shembull televizori apo celulari.

E mërkurë, 14 November 2018 17:08

Buta bën të tijën makinën super të shtrenjtë

Ka pak kohë që është pjesë e tregut muzikor shqiptar, por reperi Buta duket se ka arritur të fitojë shumë.

Reperi i njohur Buta, së fundmi ka treguar se ka blerë një veturë të re të tipit Mercedes.

“Ju kom than q ka me ble benzin… sum kan besu 😁😁😁”, janë fjalët e tij teksa shfaqet pranë veturës luksoze.

Reperi këtë vit ka korrur suksese të mëdha pasi ka qenë prezent në koncerte të ndryshme pothuajse gjatë gjithë verës.

“Anuloje”, “Merri Merri”, “Mbi re”, “Për trip”, janë disa nga projektet e suksesshme të Butës.

 

Lajmet e fundit

Kërkoi dorëheqjen e Shahinit dhe llogari për AMA-n, ‘ndëshkohet’ kryetarja e komisionit të mediave

Politikë

Kërkoi dorëheqjen e Shahinit dhe llogari për AMA-n, ‘ndëshkohet’ kryetarja e komisionit të mediave

Opozita parlamentare duket se nuk po gjen rehat edhe pse nuk ka mbajtur ndonjë peshë të madhe në skenën politike shqiptare. Burime për “BalkanWeb” bënë me dije se grupi parlamentar...

VIDEO/ Koronavirusi, një fëmijë afgan izolohet në Sarandë

Aktualitet

VIDEO/ Koronavirusi, një fëmijë afgan izolohet në Sarandë

Një fëmijë afgan po mbahet i izoluar në Spitalin e Sarandës, pasi fillimisht është dyshuar për koronavirus për shkak të temperaturës së lartë që ka pasur gjatë kontrollit. Burimet policore thonë...

“BE në mars do të marrë një vendim pozitiv për çeljen e negociatave”, ministri gjerman: Pres që Komisioni Europian të njohë progresin në reforma

Politikë

“BE në mars do të marrë një vendim pozitiv për çeljen e negociatave”, ministri gjerman: Pres që Komisioni Europian të njohë progresin në reforma

Michael Roth, ministri gjerman për Europën në Ministrinë e Jashtme gjermane, është shprehur optimist për çeljen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Sipas agjencisë së lajmeve dpa, Roth...

Sondazh

Nothing found!