1937/Komisioni i përkujtimit të vetëqeverimit në Berat dhe emrat e shkollave të prefekturës

E Enjte, 21 June 2018 19:55

Nga Xhafer Sadiku

 

Me rastin e 25 vjetorit të Shpalljes së Pavarësisë (1937), u krijua komision qeveritar dhe komisione në prefektura, për kremtimin e festës. 
U mblodhën shumë dokumente historike dhe u vlerësuan një pjesë e veprimtarëve të ceshtjes kombetare.

Komisioni 25 vjet Vetqeverim i Prefekturës së Beratit përbëhej nga Prefekti Qazim Budinaku, Qerim Fuga, Neki Ruli, Av. H. Protopapa, Av. Xhevdet Mehqemea, Dhimitër Gjergo, Vangjel Haxhistasa, Dr. Xhafer, Dr. Jan Kona, Mykerem Janina, G. Goxhomani, P. Kocimara.

Më 12 gusht 1937 komisioni vendosi të pagëzonte disa shkolla të prefekturës së Beratit me emrat e veteranëve:

Shkolla mashkullore e Lushnjes: “Shkolla Baki Gjebrea”, shkolla e përzieme nr. 1 e Fierit: “Shkolla Hajredin Fratari”, shkolla e përzieme nr. 2 e Fierit : “Shkolla Omer Pashë Vrioni”, shkolla femënore e Fierit “Shkolla Iliaz Vrioni”, shkolla e përzieme e Ballshit: “Shkolla Ismail Klosi”, shkolla e përzieme e Roskovecit: “Shkolla Thimistokli Kasapi”, shkolla e përzieme e Drenovicës: “Shkolla Vefik Numani”, shkolla e përzieme e Kuçovës: “Shkolla Llamb Goxhomani”, shkolla e përzieme e katundit Pehrondi: “Shkolla Muharrem Loshi”, shkolla e përzieme e katundit Luar: “Shkolla Hysen Veli Malasi”, shkolla e përzieme e katundit Kurjan: “Shkolla Skënder Shaban Malasi”.

Sa nga keta emra qendruan gjate regjimit komunist?

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Naftëtarët e Ballshit ultimatum qeverisë: Na ktheni përgjigje brenda ditës, ose..

Kronikë

Naftëtarët e Ballshit ultimatum qeverisë: Na ktheni përgjigje brenda ditës, ose..

Naftëtarët e rafinerisë së Ballshit kanë dalë edhe ditën e sotme në protestë ndërsa institucionet shtetërore kanë mbyllur sytë dhe veshët përballë krizës së tyre financiare pasi prej 6 muajsh...

Aksidentohet furgoni i Burgjeve me të burgosur brenda

Kronikë

Aksidentohet furgoni i Burgjeve me të burgosur brenda

Furgoni i Drejtorisë së Burgjeve është përfshirë në një aksident mëngjesin e sotëm, ku për pasojë një polic ka mbetur i lënduar. Ngjarja ka ndodhur në aksin Tepelenë-Mallakastër, në fshatin Qesarat...

Racizmi “godet” sërish, lojtari i Portos revoltohet dhe del nga loja

Sport

Racizmi “godet” sërish, lojtari i Portos revoltohet dhe del nga loja

Skena që fatkeqësisht vazhdojnë në stadiume edhe në vitin 2020. Musa Marega, lojtari i Portos shënoi për skuadrën e tij ndaj Viktoria Guimaraesh (1-2) dhe për pak minuta ra pre...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!