100 vjet nga vdekja e Ismail Qemal Vlorës, fotot e ceremonisë së varrimit

E mërkurë, 23 Janar 2019 17:11

Nga Kastriot Dervishi

Kryeministri i parë i shtetit shqiptar Ismail Qemal Vlora (1844-1919), ndërroi jetë në Peruxhia të Italisë më 24 janar 1919, pikërisht në ditën e lindjes së tij. Trupi pa jetë u soll në Vlorë ndërsa ceremonia e varrimit u zhvillua më 12 shkurt 1919. Një informacion mbi ceremoninë e varrimit jep gazeta “Kuvendi” e datës 10 mars 1919 (doli në vitet 1918-1920) që botohej në Romës dhe që drejtohej nga Sotir Gjika. Fotografitë e këtij rasti i ka bërë fotografi Maca. Mbajtën fjalime Jani Minga dhe Qazim Kokoshi. Më tej kortezhi u nis në Kaninë ku i ndjeri u varros në krah të Ferit pashë Vlorës.
Fotografitë ndodhen në fototekën e AQSH-së (dosja nr.209). Në vitin 2004 kam dhënë ndihmesë për saktësimin e mosngatërrimin e të dhënave të ceremonive të viteve 1919 dhe 1932 si dhe të një fotoje që ishte titulluar gabim.

 

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Shuhet profesori i tre kontinenteve, Agron Fico

Kulturë

Shuhet profesori i tre kontinenteve, Agron Fico

Shuhet në moshën 86-vjeçare albanologu dhe studiuesi i njohur Agron Fico. Lajmin e ka dhënë Akademia e Shkenca, teksa vlerëson maksimalisht figurën e Ficos, për kontributin e vyer të dhënë...

Prokuroria shpall moskompetencën për aksionin anti-drogë në Kukës, dosja kalon në SPAK

Politikë

Prokuroria shpall moskompetencën për aksionin anti-drogë në Kukës, dosja kalon në SPAK

Prokuroria e Kukësit ka shpallur moskompetencë në lidhje me dosjen e 19 të arrestuarve për trafik droge në Kukës. Dosja me 19 të arrestuar ka kaluar tashmë në duart e SPAK...

Pas takimit me ambasadorët, Bylykbashi e Vasili në zyrën e Bashës, i pranishëm edhe kryetari i PDIU

Politikë

Pas takimit me ambasadorët, Bylykbashi e Vasili në zyrën e Bashës, i pranishëm edhe kryetari i PDIU

Oerd Bylykbashi dhe Petrit Vasili pas takimit me ambasadorët Yuri Kim, Luigi Soreca dhe Duncan Norman kanë shkuar në zyrën e Bashës. Dy të mandatuarit e opozitës për Këshillin Politik do...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!